Gibnjevi za Willys Overland Wagon (ili slični)

Gibnjevi za Willys Overland Wagon (ili slični)

Postod Mladen.caver » Ned Maj 02, 2010 8:00 pm

Nešto o svom vozilu (Willys Wagon) sam već rekao na temi o Willys Jeepovima, pa da se ne ponavljam ovde.

Uglavnom, prilikom šprengovanja gibnjeva koje mi radi 1 majstor, javilo se par problema: 1 feder platna mi je naprsla (i to gornja, prva - pozadi). Same platne izgleda da nisu originalne, barem na toj problematičnoj strani, verovatno je pre koju deceniju vlasnik (deda) to menjao od ko će znati kog vozila. Ono što me zanima jeste savet ili preporuka - sa kog vozila bih mogao uzeti-naći-kupiti(polovno?)-skinuti feder platnu dimenzija:
širina 45mm (ili 50)
debljina 6mm
dužina 125mm ili duže (ovo je mera skinuta pod noramlnim opterećenjem sa "našprengovane" strane)

Činilo se da je rešenje gibnjevi sa GAZ džipa, ali izgleda da su kraći za 5cm (pod normalnim opterećenjem, ne skinuti sa vozila) = 120cm! To nikako ne bi držalo vodu, jer bi se onda "osmica" na koju se kači gibanj pomerila prema osovini džipa i od rada gibnjeva ne bi bilo ništa.
UAZ, Landrover, Fiat džipovi imaju znatno šire platne (i kraće), te mi se čini da to ne bi odgovaralo. takođe, nisam našao odgovarajuće gibnjeve kod putničkih vozila - recimo, tristaćevi gibnjevi su odgovarajuće debljine i širine ali su kraći za 10cm.

Ima li ko neki predlog gde da nađem eventualno ceo set gibnjeva (što bi mi bio dooodatni trošak :crazy: ) ili barem 1-2 platne koje bih zamenio.... ... i koje vozilo možda ima slične dimenzije...

p.s. čak i sa ovom dužinom, 125cm, gibnjeve nije majstor mogao mnogo da iskrivi, tako da jeep sada na toj 1 našprengovanoj strani stoji relativno ok - prethodno stanje je bilo katastrofa, platne su otišle maltene u suprotnu stranu, a sada su ravne ili maalo povijene na gore, gde i treba. No, čini se da tu fali još 2-3cm visine... (ili preterujem? :( )
Korisnikov avatar
Mladen.caver

Pridružio se: Sub Jul 18, 2009 9:24 pm

Re: Gibnjevi za Willys Overland Wagon (ili slični)

Postod djape1977 » Ned Maj 02, 2010 8:34 pm

pa uzmi onda samo par kracih platni od tristaca
nemoj na silu, uzmi veci cekic
j***** auto bez kardana
Korisnikov avatar
djape1977

Pridružio se: Sub Okt 24, 2009 3:20 pm
Oldtajmer: fiati: 124 sport, 131 mirafiori, 131 racing, 132 2000, ritmo 105, ritmo 130 abarth
lada: 2103 i 2104

Postod Mladen.caver » Ned Maj 02, 2010 9:13 pm

djape1977 je napisao:pa uzmi onda samo par kracih platni od tristaca

Nisi me razumeo - nije to rešenje, jer je meni naprsla ona najduža platna na kojoj su ušice za kačenje na držače-osmice na šasiji, a čija je dužina 125cm. Na tristaću je ta gornja platna duga "samo" 115cm što je izbacuje iz konkurencije - jednostavno, prekratka je. Inače, za eventualnu zamenu kraćih platni nije problem - imam nešto u rezervi. Ali su problem ove "duže", tj.najduže.
Korisnikov avatar
Mladen.caver

Postod djape1977 » Ned Maj 02, 2010 10:00 pm

a, izvini, mislio sam samo da su se iskilavile, ne i da su napukle
nemoj na silu, uzmi veci cekic
j***** auto bez kardana
Korisnikov avatar
djape1977

Pridružio se: Sub Okt 24, 2009 3:20 pm
Oldtajmer: fiati: 124 sport, 131 mirafiori, 131 racing, 132 2000, ritmo 105, ritmo 130 abarth
lada: 2103 i 2104

Postod presvjetli » Ned Maj 02, 2010 11:23 pm

Auuu...nesto se mi tu ne uklapamo :wtf: ... kod mene na mojim de-modelima je duzina zadnjih gibnjeva 147cm.
Sutra po danu merim jos jednom ali nisam mogao puno omasiti.
Sto se tice sprengovanja pogledaj na http://www.srbija4x4.com/modules/news/ u delu opravke i kvarovi deo sa gibnjevima. Imas i adrese i telefone majstora i okvirne cene.
Ima kod mene u kraju majstor koji proizvodi i reparira gibnjeve (radi odlicno) ali je malo sa cenama :shock: Meni je uzeo za sva 4 gibnja 30e. zato sto sam mu rekao da su sa konjske zaprege a drugaru je za 2 gibnja od Cirokija uzeo 250e,doduse ubacio mu je dve kratke platne ali opet je previse.
Izrada gornjih(najduzih) platni ne bi trebalo da bude preskupa -oko 20-30e kom,ako naletis na ok majstora
ako neces kao saraf-ices kao ekser!
Korisnikov avatar
presvjetli

Pridružio se: Ned Okt 11, 2009 11:42 pm
Oldtajmer: Willys Overland sw x2 '56;'57.

Dodge Power Wagon '61.

Postod Mladen.caver » Pon Maj 03, 2010 8:43 am

Presvjetli, odakle si merio? Mojih 125cm je mereno u pravoj liniji od centra ušica, dakle ne "uz" sam gibanj. Doduše, daj da se dogovorimo kako se definiše dužina gibnjeva, verovatno je merenje uzduž opruge najmerodavnije...
Korisnikov avatar
Mladen.caver

Postod Kiki » Pon Maj 03, 2010 12:54 pm

Slikajte digitalnim pa obelezite da ne bi bilo nesporazuma,bar je to danas jednostavnije nego pre.
Korisnikov avatar
Kiki

Pridružio se: Pon Apr 13, 2009 3:05 pm

Postod presvjetli » Pon Maj 03, 2010 6:28 pm

Stvar je u tome sto je Mladenov deda stavio drugi diferencijal od Dodgea (rastereceni tip) koji je dosta jaci i bolji od originalnog i verovatno sa njim zamenio i gibnjeve. Slikam ,merim i shaljem slike. ;)
Korisnikov avatar
presvjetli

Dodge Power Wagon '61.

Postod presvjetli » Pon Maj 03, 2010 7:26 pm

Ispravka sinocnjeg merenja...tacna mera je 132 od uske do uske pravom linijom na oba dzipa.
Korisnikov avatar
presvjetli

Dodge Power Wagon '61.

Postod Mladen.caver » Ned Maj 09, 2010 9:11 pm

Ehm...zna li ko da negde mogu da se nađu (pazare) feder platne (znači na metar, neobrađene na krajevima, nebitno) širine ILI 45mm ILI 55mm??? To znači da pokušavam da se uklopim ILI na moje stare platne (i samim tim da mi majstor napravi-savije gornje platne u dužoj dimenziji (oko 130) koju je gore Presvjetli naveo) ILI sa setom gibnjeva od FiatAR koji su širi (55mm) a kraći, a gde bih opet radio ove gornje, sa ušicama...

p.s. otpala mi kombinacija sa 50mm širinom, tj. gaz gibnjevima, koji, ispostavilo se, nisu uopšte gaz gibnjevi, već AR.... (i pritom širi, 55mm a ne 50mm)

Naravno, intenzivno jurim otpade, gibnjare i slična mesta pod suncem, ali, rekoh - možda neko ima komšiju, kovača, gibnjara, itd. ko bi to mogao da ima u navedenim dimenzijama. Ajd pomagajte.
Korisnikov avatar
Mladen.caver

Postod Mladen.caver » Pet Sep 17, 2010 8:34 pm

Rešio sam problem - posle gomile zezanja sa platnama, sečenja, stešnjavanja, kraćenja, blablabla čega sve ne, zamenio i amortizere, tako da:

Slika
(zadnji gibanj i novi amortizer)

Slika
(pogled sa strane - dobrih 8-10cm lifta...)

I ne špiluje loše.
Korisnikov avatar
Mladen.caver

Postod milannik » Ned Mar 13, 2011 8:36 pm

Znaci, da ti ne spominjem da sam danas na tavanu nasao par gibnjeva od ratnog vilusa?
Korisnikov avatar
milannik

Pridružio se: Pon Jun 08, 2009 8:32 pm

Postod Mladen.caver » Ned Mar 13, 2011 8:48 pm

milannik je napisao:Znaci, da ti ne spominjem da sam danas na tavanu nasao par gibnjeva od ratnog vilusa?

Mogo si da nađeš gibnjeve samo od ratnog viLIsa 8-)
Nije strašno, ja sam problem rešio (a, koincidencija, danas sam te gibnjeve i sve ono ispod kabine - šasiju, diferncijale, menjač..., zaštitio epoksi 2k prajmerom, sijaju se :) ) a inače rekao bih da su zadnji gibnjevi na ratnom viliju nešto kraći od zadnjih na wagon modelima...
Kurioziteta radi, ako te ne mrzi, slikaj ih i izmeri dužinu u pravoj liniji od ušice do ušice, pa okači na ovoj temi :wave:
Hvala na dojavi, naravno.
Korisnikov avatar
Mladen.caver

Povratak na Saveti i preporuke