Tatra

Ceska, poljska, ruska, turska i ostale...

Tatra

Postod HEMI 426 » Pet Apr 10, 2009 8:18 pm

Slika
Slika
Korisnikov avatar
HEMI 426

Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 11:38 pm

Re: Tatra

Postod Alekre » Čet Apr 16, 2009 4:38 am

Tatra T-603
- Najbolji auto komunistickih drzava -

Jedan od veoma retkih i vrednih automobila iz komunistickih blokova jeste upravo Tatrin model T-603. Za razliku od drugih kompanija koje su proizvodile luksuzne automobile za istaknute ljude u sistemu, Tatra je imala jedinstven pristup. Velika vecina automobila iz ove klase, poput ZIL-ovih modela bili su doslovno kopije americkih, ali, ne i T-603. Opste gledano, auto je bio u svemu drugaciji.
Istorija ovog modela pocinje jos 1953. kada je vlada tadasnje Chehoslovacke naredila proizvodnju auto prigodnog za sluzbene duznosti kako bi zamenila ruske ZIL-ove i Volge. Prvo sto cete primetiti jeste veoma prefinjena karoserija sa izuzetnim dizajnom, sto nije bilo karakteristicno za proizvodjace iz komunistickih drzava. Cetiri okrugla fara u grilu po sredini i isto toliko zanimljiv zadnji deo su je zaista izdvajali iz bezlicnih automobila tog vremena.

Slika Slika

Kako estetski, Tatra T-603 je i mehanicki bila napredna koliko je moglo u to vreme i bila pomalo cudna. Pogonio ju je V8 motor zapremine 2540 kubika koji je imao jedno centralno bregasto vratilo i hemisfericne komore za sagorevanje. Hladjenje ovog pozadi postavljenog motora, vrseno je preko dveju bocnih ''skrga'' na karoseriji zbog vazdusnog sistema.

Slika

Snaga se prenosila preko cetvorostepenog manuelnog menjaca u ''transaxle'' sastavu. Da bi Vam opisao koliko je ovo bio napredak, napisacu da s takav sistem imali u to vreme i cuveni ''Porsche 356'', kao i ''Mercedes 300SL Gullwing''.

Svaki primerak sklapan je rucno bez ikakve automatizove proizvodnje. Ukupno je fabriku napustilo 20, 442 primeraka u periodu od 1956. do 1975. godine. Uprkos tome, auto je ostao nepoznat ''obicnom'' svetu iskljucivo zbog politike rezima. Naime, niko sem direktora, predsednika, generala i sl. nije mogao legalno da je kupi. Pored toga, auto se nije izvozio nigde iza ''celicne zavese''. Od poznatijih imena u istoriji, vlasnik jednog primerka bele boje sa klimom bio je i Fidel Castro.

Danas je ovo jedan od najcenjenijih komunistickih automobila i ima kultni status u zapadnoj i istocnoj Evropi. Dostize cenu oko 20, 000 eura.

Pozdrav ;)
92% of teens have moved on to turbo folk. If you are part of the 8% who still listen to real music, copy and paste this into your signature.
Korisnikov avatar
Alekre

Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 1:23 am

Postod beogradski_fantom » Uto Apr 21, 2009 12:45 pm

Tatra je verovatno najbolji auto koji je izasao iza gvozdene zavese. Mozda najvise zbog toa sto je nastavila predratnu tradiciju koja je bila vise nego nezamemarljiva, jer ipak je cehoslovacka auto industrija je jedna od najstarijih u Evropi. Tatra T87, lansirana 1936. bila je jedan od najbrzih automobila tog vremena. Sa svojim V8 motorom od 3000 ccm i 85 konjskih snaga postizala je brziu od cak 160 kmh. Takodje, Tatra je bila prepoznatljiva sa svojom aerodinamicnom bubastom figurom i motorom postavljenim pozadi. Izvesno je da je Ferdinand Porse upravo imao Tatru kao inspiraciju kada je dizajnirao VW. Iako je T87 za svoje vreme bila pionir, postojale su i neke konstruktivne mane. Usled lose rasporedjene tezine, pri velkim brzinama desavalo se da vozilo bukvalno poleti sa prednje strane, zbog cega je dosta Vermahtovih oficira (ciji je ovo bio omiljeni auto) stradalo na autobanovima.

Slika

Slika

Slika

Tokom rata, proizvodnja je bila nastavljena iako je dobar deo fabrike i tehnike razmontiran i prebacen u postrojenja VWa. T87 se sklapala do 1950.
Korisnikov avatar
beogradski_fantom

Pridružio se: Pon Apr 20, 2009 11:52 am

Postod alusil » Pet Mar 05, 2010 4:43 pm

Lep pozdrav Vama koji vole TATRA. Ja sam iz češke i nešto govorim neznam ali je ovo pravo srpski ale ako očete sve mi razumete :D i se izvinjavam ako nije sve pravopisno kazano. :crazy:
U českoj mi kažu Alusil , neznam zašto - ali danas je na netu ovako da čete dobiti ime i vama ostane :thumbup:
Ova Tatra 603 koju imam u loginu sa manom proživela puno godina i smo putovali puno u Jugoslaviju. Ja sam više u penziji , radio sam kao vozač sa kolima TATRA teretnima kolima i putniškima. Ako mogu oču vam dati ovdje slike sa komentarom .
Danas oču dati sliku koju imam u loginu u velikom formatu.
I posle oču davati i nešto više. I kde je ova slika naradena ovi koji putovali više po Jugoslaviji sigurno ču poznati
I za sad pozdravljeni svi koji vole tatra kola.
TATRA 603-2.jpg
TATRA 603-2.jpg (219.69 KiB) Pogledano 8231 puta
http://www.tatra-club.com sajt kluba kde sam član
http://www.tatra700.estranky.cz/ sajt prijatela koji ima najbolji avtomobili TATRA
Slika
Korisnikov avatar
alusil

Pridružio se: Pet Mar 05, 2010 4:11 pm

Postod Sasha » Pet Mar 05, 2010 4:50 pm

Veliki pozdrav za Češku :wave: dobrodošao na forum.
Korisnikov avatar
Sasha

Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 11:24 pm
Oldtajmer: .....................................
1972. Gt 1600 Junior
1974. Alfa Romeo Bertone Gtv 2.0
1982. Alfa Romeo Gtv 3.0 v6
1985. Alfa Romeo Gtv 2.0

Postod HEMI 426 » Pet Mar 05, 2010 4:57 pm

Pozdrav i dobrodsli! :thumbup:

Tatra je bila poznata marka u Jugoslaviji i u periodu pre drugog sv. rata je bila veoma cesta i popularna. Nakon rata, Tatre su bile relativno retke mada se model 613 uvozio i kupovao u Jugoslaviji. Nekoliko primeraka je prezivelo.

Hvala na slici i informacijama! :wave:
Slika
Korisnikov avatar
HEMI 426

Postod alusil » Pet Mar 05, 2010 5:42 pm

Hvala za pozdrave nakoliko se pogledam ovde , oču počasi davati i za vas nešto interesantno. :clap:

živeli svi dobri ljudi :clap:
http://www.tatra700.estranky.cz/ sajt prijatela koji ima najbolji avtomobili TATRA
Slika
Korisnikov avatar
alusil

Postod Kverta » Pet Mar 05, 2010 11:03 pm

Dobrodosao :thumbup:
Korisnikov avatar
Kverta

Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 11:14 pm

Postod presvjetli » Pet Mar 05, 2010 11:10 pm

Dobro nam doshao!!!
ako neces kao saraf-ices kao ekser!
Korisnikov avatar
presvjetli

Pridružio se: Ned Okt 11, 2009 11:42 pm
Oldtajmer: Willys Overland sw x2 '56;'57.

Dodge Power Wagon '61.

Postod djape1977 » Sre Mar 10, 2010 3:22 am

Slika
Slika
nemoj na silu, uzmi veci cekic
j***** auto bez kardana
Korisnikov avatar
djape1977

Pridružio se: Sub Okt 24, 2009 3:20 pm
Oldtajmer: fiati: 124 sport, 131 mirafiori, 131 racing, 132 2000, ritmo 105, ritmo 130 abarth
lada: 2103 i 2104

Postod alusil » Pon Mar 15, 2010 8:36 pm

djape HVALA , o ovoj tatri 613 iz Beograda u českoj još znamo da se nalazi nekde u Beogradu. Neznamo kdo je lastnik , onih bilo uvoženh više u Jugoslaviju , su bili na ministarstvah u Ljubljani Zagrebu i Beogradu. Imam snage da ču dobiti informacije što se dogadjalo sa ovimi tatrami , Zajedno ali imai drugih tater u Jugoslavii ne samo ovih 613 tražimo i druge automobili TATRA da imamo nešto pregleda.

Danas bi sam rad pokazal nešto iz početka proizvoda TATRA. Početak je u proizvou voza kde su počeli raditi u 1897 godine prvi automobil President , u tom času se imenoval proizvod Wagonenbau Neselsdorf , zbog toga da ono je bilo pod Avstrougersko. Danas TATRA grad Koprivnice na Moravi.
Godine 1898 su proizvodili prvi automobil PRESIDENT. Mislim da nema smysla popisovati kompletnu istoriju. Je bol interesantno tehnični rozvoj automobila TATRA koji počal sa prvim automobilom u českoj PRESIDENT. Baš nije ono češka , ovaj dio republike je Morava ista kao kod vas u Srbiji . :P tako da mi Moravci kažemo da prvi automobil bio proizvoden Moravskem :clap: bio President.
NA slikach je:
1slika , Proizvod prvog automobila PRESIDENT u tovarni , na ovoj sliki je i Hans Ledvinka kao mladi radnik
2. slika je karta tovarne i prvog automobila
3 slika je Automobil PRESIDENTu originalnom stanju kako se nalazi danas.
4 je na youtube , jedan posnetak kde je replika automobila PRESIDENT kako radi.

I ovde je Link za youtube link kde se nalazi replika prvog Moravskog automobila PRESIDENT 1897
http://www.youtube.com/watch?v=JU2N7Oos ... re=channel
Prikačeni fajlovi
3president1-original.jpg
PRESIDENT 1897 u originalu kako se nalazi danas
3president1-original.jpg (102.01 KiB) Pogledano 8129 puta
2pohlednicespresidentem1900.jpg
Prvi automobil češkog proizvoda i tovarna u Koprivnici na Moravi.
2pohlednicespresidentem1900.jpg (113.78 KiB) Pogledano 8129 puta
1president.jpg
Montaža prvog automobila Avstrougerske PRESIDENT na Moravi u Koprivnici 1897 godine
1president.jpg (127.4 KiB) Pogledano 8129 puta
Poslednji put menjao alusil dana Pon Mar 15, 2010 9:10 pm, izmenjena 2 puta
Slika
Korisnikov avatar
alusil

Postod Sasha » Pon Mar 15, 2010 8:55 pm

Ima jedna bela 613 u okolini Novog Sada sa nekih 3000 predjenih kilometara, stoji u garaži godinama.
Korisnikov avatar
Sasha

1972. Gt 1600 Junior
1985. Alfa Romeo Gtv 2.0

Postod alusil » Pon Mar 15, 2010 9:02 pm

o hvala za ovu informaciju , ovo ču nekako proveriti ali je ovde nekdo od ovog kraja da bi mogao dati više informacija HVALA , Sasha , sada oču ovde dati više informacija o TATRA proizvodu , za to da vidim da nije puno pravih informacija o toma automobilu. sada pročitavam o prvom automobilu u Beogradu. Imam jedan upit ali se može dati ovde i youtube ?? ali mogu dati jedino Link ??
Slika
Korisnikov avatar
alusil

Postod Sasha » Pon Mar 15, 2010 9:14 pm

Može link, što da ne ;)
Postavljao sam i slike te tatre na ovoj temi, http://www.oldtajmeri.rs/phpbb3/viewtopic.php?f=31&t=62&p=1936#p1936
I kilometraža je 1700km :D
Korisnikov avatar
Sasha

1972. Gt 1600 Junior
1985. Alfa Romeo Gtv 2.0

Postod Borislav » Pon Mar 15, 2010 9:50 pm

Gledao sam podatke vezane za Tatra 600 Tatraplan i, izmedju ostalog, pise da je u Jugoslaviju isporuceno 76 kom. tog modela.
Da li neko zna sta o tim automobilima?
Korisnikov avatar
Borislav

Pridružio se: Pon Mar 08, 2010 12:38 am
Oldtajmer: 1977 Oldsmobile 98 Regency

Postod alusil » Pon Mar 15, 2010 9:57 pm

Sada sam pročitao o prvom automobilu u Beogradu od HEMIja. I još ovo druge što se piše u drugom diu. Gledam da moram dati i informacije kako je sa histrijo TATRA automobila.

1, NESELSDORF , TATRA grad Kopřivnice dio češke republike Morava . U historii je bio ovo dio Austrougerske i ovo je bila Morava grad Neselsdorf . Ovo znači da ovaj grad je bio uvijek Morava ot Otakara Velikog u 1240 godine. Do ovog kraja su došli kao u zadni dio turki i 3 km od Koprivnice sedo danas nalazi zadna Djamia u Evropi koja je najvišije na severu evrope.
U gradu Neselsdorf je bila tovarna za fijakre gospodina Šustala . Wagonenbau Neselsdorf.
Tamo su proizvedli u 1897 prvi automobil u tom kraju i u Austrougrski. PRESIDENT. Ovo je bio početak proizvoda. NESELSDORF su preimenovali na KOPŘIVNICE po rozpadu Austrougrske. Zaradi toga da uvijek su živeli u ovom kraju Moravci.

2. Hans Ledvinka je bio roden u tom kraju kao sudeten deutz , ovo su bili nemci koji su tam živeli od 1500 godine. Samo ovaj kraj je bila uvijek Morava i radniki i svi su bili domači Moravci . Ovo znači da su bili slovani . Hans Ledvinka je bio u početku kao radnik u proizvodni i kasnije je bio kao glavni konstrukter na dirkačih automobila. Za drugo svetovnog rata je bio kao sudeten deutz Hans Ledvinka sa nemci i radio za nemce. Po ratu su Ledvinku dali u zapor i nesmel više raditi u TATRA. Njegov dečak mladi Ledvinka je bio kao konstrukter u PUCH kde radil terenski automobil Pinzgauer.

3 TATRA zašto TATRA . ovo je počalo da jedan put oko 1920 godine su bile velike dirke u Slovačkih gorah TATRI i tam je bil prvi automobil koji dobio prvu nagradu NESELSDORF tip 20 i su dali za to svima da je naziv TATRA.
U tom času radio Hanz Ledvinka glavnog konstruktera motora.
ZA pregiblive poluose . AXE je bio konstrukter gospod Šustala koji imai patent.

Ovo je u minimu nešto da se zna kako je bilo.
I što se dogadja danas. Danas je TATRA u zgubi 1,6 miliardi koruna i propadla , Ovo kupuje Francuska Banka i znami da neda TATRI da preživi , takda je konac proizvoda TATRA. AMEN.
Nadam se da ste mi dosta rozumeli. Ako ne izvinjavam se.
Slika
Korisnikov avatar
alusil

Postod alusil » Pon Mar 15, 2010 10:19 pm

Borislav je napisao:Gledao sam podatke vezane za Tatra 600 Tatraplan i, izmedju ostalog, pise da je u Jugoslaviju isporuceno 76 kom. tog modela.
Da li neko zna sta o tim automobilima?

Borislav Hvala za svaku informaciju koju očemo dobiti od vas za automobile TATRA, ono je za pregled puno važno i zaradi toga da imamo ovde u českoj još dosta rezervnih dilov i stručnjaka koji znaju popravljati ove auta i možemo pomagati, za to da preživi jedan dio svetovnog rozvoja automobilisma. HAVALA
Slika
Korisnikov avatar
alusil

Postod djape1977 » Uto Mar 16, 2010 1:28 am

crna t613 je u vlasnistvu istog coveka bar poslednjih 15 godina. ne poznajem ga licno, samo znam da je auto uvek na parkingu ispred iste zgrade u novim beogradu.
u zemunu je bio jedan mehanicar koji je imao dve crne 613. nisam ih video godinama a n njega. pokusacu da im udjem u trag pa ako saznam sta je bilo sa te dve javicu ovde.
inace, secam se da su pre oko 25 godina, kad sam bio bas mali, mnoge drzavne firme imale t613 kao sluzbeni auto za direktore. firma "energoprojekt" koja se bavi gradjevinom (hidrocentrale, bunkeri, aerodromi...) je imala takodje crnu 613 koja je redovno vozena do pocetka 90tih godina. u toku krize i ratova u jugoslaviji 90tih je stajala na jednom od parkinga energoprojekta okruzena tatra kamionima kojih je ta firma imala puno.
j***** auto bez kardana
Korisnikov avatar
djape1977

Oldtajmer: fiati: 124 sport, 131 mirafiori, 131 racing, 132 2000, ritmo 105, ritmo 130 abarth

Postod HEMI 426 » Uto Mar 16, 2010 2:34 am

Tatre su se kod nas tokom 50-60-70tih godina najvise kupovale na carinama i to konkretno, najcesce, u Sloveniji. Cuo sam pricu od ljudi koji su tih godina obilazili carine i kupovali automobile da se cesto desavalo da ljudi iz Cehoslovacke prebegnu u Italiju a do granice dodju kolima i onda ostave kola koja se kasnije prodaju na carini! Covek koji mi je pricao ovu pricu je kupio Tatru 603 na taj nacin i u njoj zatekao neke namirnice,sator i jos neke sitnice koje su prosli vlasnici poneli jer ce im mozda zatrebati. Konkretno, bas ta Tatra 603 se vozila po NS pocetkom 80tih ( valjda, provericu ) i ne znam gde je otisla...
Slika
Korisnikov avatar
HEMI 426

Postod alusil » Uto Mar 16, 2010 10:00 am

O :clap: HVALA za ove informacije. Ono je za mene novo. Ja sam bio u mišlenju da kad u Jugoslaviji ste imali mogučnosti i zahodnih automobila da vam netreba TATRA. Ovo je sada za me po 60 godinah nešto novo. :roll:
Ako bi bilo potreba nekomu bilo kakvu pomoč za TATRA automobile može se i javiti na ovaj e-majl : tatratechno @ centrum.cz. ( pažnja ovu adresu nedavat ovako da kopirate adresu , morate nanovo sa rokom napistai kad skopirate je zaštiteno proti SPAM)
Za Ovaj Automobil TATRA 613 koji sam vidio ovde u forumu iz Novog Sada i za svaku Tatru 613. Molim jedan svet ču sada dati. Ovaj motor TATRA 613 ako stoji toliko godina i se nestarta , nesmijete start naraditi, mora se demontirati i sve se mora proveriti . mora se dati novi zubčasti remen za OHC , za to da tamo se oču odmah pri starom remenu potrgati kordi i se udari u sebe bat i ventili, posle padne dio bata u blok motora kde je u bloku zajedno i diferencial , tako da se posle poškoduje i blok motora i se obično rozleti za dve polovice.
Ovo znači pažnja. PRI TATRA 613 potreba proverit ovaj motor koji neradio puno godina sve. NESTARTATI. Ja vama ču davati v toku vremena i tehnični podaci o TATRA automobilih , imam doma knjige u kojih su informacije za motore svih automobila TATRA. Opet ako ima nekdo potrebe može da se pita ovde ali na e majlu.
Danas ču vam dati jedan TEST koji se radio u jednom magazinu za automobile Amagazin pisao Petar Stevčič ( jedino da je ovo u Slovenački verziji nadam da oču nekoji rozumeti Slovenačko), vi ako pročitate ozbino poznate kdo je pisao ovo i odakle je ovaj test. I za sleduče ču pripraviti slike od naslednika PRESIDENTA.
Prikačeni fajlovi
Test1.jpg
Test1.jpg (530.38 KiB) Pogledano 8082 puta
Test2.jpg
Test2.jpg (607.57 KiB) Pogledano 8082 puta
Test3.jpg
Test3.jpg (621.11 KiB) Pogledano 8082 puta
Slika
Korisnikov avatar
alusil

Postod djape1977 » Uto Mar 16, 2010 10:31 am

alusil je napisao: Ja sam bio u mišlenju da kad u Jugoslaviji ste imali mogučnosti i zahodnih automobila da vam netreba TATRA. Ovo je sada za me po 60 godinah nešto novo. :roll:

definitivno nije bilo tako.
tatri je bilo malo i jos manje ih je ostalo i definitivno su bili popularniji zapadni automobili, ali puno istocnih vozila se vozilo i dan danas se vozi u jugoslaviji. na desetine hiljada LADA, SKODA, MOSKVIC-a, ZAPOROZEC-a, VOLGI, poljskih FIAT-a...

vecina ljudi bi radije vozila zapadna vozila ali su istocna jeftinija. isto kao sto bi svi radije vozili japanski auto nego korejski.
j***** auto bez kardana
Korisnikov avatar
djape1977

Postod alusil » Uto Mar 16, 2010 10:49 am

:D AHA nešto podobno kao u českoj :D jedino da ste imali izbora , u českoj nebil izbor , si mogao u bivših vremena kupit škodo, moskvič, Lada i nešto malo zahodnih u specialnih trgovinama za njemačke marake :crazy: nebilo drugog nakona i šance. :roll: Za to se videlo u českoj najviše škoda. Sada može kupit šta oče i uvozi uz amerike šta oče , jedino šta je potreba su pare :D drugo netreba.
Slika
Korisnikov avatar
alusil

Postod alusil » Uto Mar 16, 2010 10:57 am

HEMI 426 je napisao:Tatre su se kod nas tokom 50-60-70tih godina najvise kupovale na carinama i to konkretno, najcesce, u Sloveniji. Cuo sam pricu od ljudi koji su tih godina obilazili carine i kupovali automobile da se cesto desavalo da ljudi iz Cehoslovacke prebegnu u Italiju a do granice dodju kolima i onda ostave kola koja se kasnije prodaju na carini! Covek koji mi je pricao ovu pricu je kupio Tatru 603 na taj nacin i u njoj zatekao neke namirnice,sator i jos neke sitnice koje su prosli vlasnici poneli jer ce im mozda zatrebati. Konkretno, bas ta Tatra 603 se vozila po NS pocetkom 80tih ( valjda, provericu ) i ne znam gde je otisla...

:D Ovo su bili ljudi koji nisu znali situaciju, kad bi znali oni mogli iz Jugoslavije uči slobodno kam su hoteli :D i sa kolima. Poznam ovu situaciju. isto su iztočni nemci radili u madarskoj i českoj da su pobegli i ostavili nekde svoje Trabante i Wartburke :D . U Novom Sadu verujem da oče do danas nešto biti automobila TATRA za to da u tom kraju živi dosada puno Slovaka i čeha po rodu i oni sa ovimi auti imaju nekaku vezu u srcu. :D
Slika
Korisnikov avatar
alusil

Postod HEMI 426 » Uto Mar 16, 2010 11:27 am

Jeste, oko Novog Sada ima dosta slovackih sela ali interesantno je da su Slovaci uvek voleli Mercedes ( jedan nadaleko cuveni Mercedes servis se nalazi u Backom Petrovcu koje je veliko slovacko mesto ), pa zatim BMW i Opel ( ali luxuznije verzije ) i americke automobile! :)

Video sam 2 Tatre 613 u jednom selu pored Vrsca pre nekoliko godina. Jedna je bila bela i delovala je lose a druga zuta je bila registrovana.
Slika
Korisnikov avatar
HEMI 426

Postod alusil » Uto Mar 16, 2010 12:42 pm

Slovaki su puno odišli u cijeli svijet , oni su imali podobnu diasporu kao poljaki. Na slovaškem ni bilo ništo do 45 godine. Puno jih ima u americi i porodice su jim posilali pare za to i uvozili i kupovali amerikanski automobili. Zaisto i na Slovaškem je bilo jedan put videt puno amerikanskih automobila, :D zašto ne bi kad mi stric pošle :D :clap: i ja bi sam voleo Impalu :P :roll:
Slika
Korisnikov avatar
alusil

Sledeća

Povratak na Autoindustrije Centralne i Istocne Evrope i Bliskog Istoka