Saab

Spanska, austrijska, svajcarska, svedska i ostale...

Re: Saab

Postod Talladega_500 » Ned Dec 25, 2011 10:25 pm

nik vwk70 je napisao:upravo citam podatak iz kataloga domaceg 91god proizvodnja saaba u 1989 god 103 591 kom automobila sa gm su dosli do kako sam procitao iz predhodnih postova 35000 do 40000 po tome se vidi kakav je bio gazda gm ko je kriv u celoj prici

2007 godine, kada je Saab vec bio debelo u govnima, su prodali 125,397 vozila.
Prodaja je pala na 35,000 tek prosle godine kada je GM vec prodao Saab Spykeru.
You better watch what you say about my car. She's real sensitive.

When I die I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 4:06 pm

Postod kiki243 » Ned Dec 25, 2011 10:26 pm

Talladega_500 je napisao:Opelov.

Tacno.....a sad mi molim te reci......tvojim slobodnoumnim razmisljanjem.....koj ce k...c opelov motor u saab-u,koji je "izmislio" turbo,i koji konstantno fura svoj fazon 2,0T
Korisnikov avatar
kiki243

Pridružio se: Pon Apr 18, 2011 5:02 am

Postod Talladega_500 » Ned Dec 25, 2011 10:29 pm

kiki243 je napisao:Tacno.....a sad mi molim te reci......tvojim slobodnoumnim razmisljanjem.....koj ce k...c opelov motor u saab-u,koji je "izmislio" turbo,i koji konstantno fura svoj fazon 2,0T

Kao sto sam spomenuo ranije - globalni proizvodi dele globalnu mehaniku.
Ako Audi moze koristiti Volkswagenovu mehaniku i delove, kada Lexus moze koristiti Toyotinu mehaniku i delove - zasto bi Saab bio drugaciji? Sta to njega cini posebnim da se platforma i motori moraju razvijati bas za njega? Saab je bio najlosije prodavana GM divizija - zasto bi onda oni dobili posebne platforme i motore umesto recimo jednog Cadillaca koji se prodaje 4-5 puta vise?

When I die I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Postod nik vwk70 » Ned Dec 25, 2011 10:34 pm

sramota za gm ako su za 18god povecali proizvodnju za 22000 kom.
Korisnikov avatar
nik vwk70

Pridružio se: Pet Maj 20, 2011 9:05 pm
Oldtajmer: vw k70l 1973

Postod Talladega_500 » Ned Dec 25, 2011 10:38 pm

nik vwk70 je napisao:sramota za gm ako su za 18god povecali proizvodnju za 22000 kom.

A kako je Spyker prosao sa Saabom? Sa 125,000 na 35,000 u roku od godinu dana.

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Postod nik vwk70 » Ned Dec 25, 2011 10:46 pm

e sad je to pitanje zasto je tako pala proizvodnja saaba sa spaykerom pitanje je sta se desavalo iza kulisa, neverujem da je saab odjednom postao los ili mu je zastarela linija za godinu dana kao sto rekoh to je neka prljava igra.
Korisnikov avatar
nik vwk70

Postod kiki243 » Ned Dec 25, 2011 10:46 pm

Talladega_500 je napisao:Sa Wikipedia. Koliko ja vidim Koenigsegg je taj koji je odustao, ne GM.

Sto bi reko hemi- "ne budi neozbiljan".....dosta toga iz Wikipedie nije tacno.....slazes li se bar sa tim?
Talladega_500 je napisao: zasto bi onda oni dobili posebne platforme i motore umesto recimo jednog Cadillaca koji se prodaje 4-5 puta vise?

Pa od koga brate mili da dobiju,kad ga imaju godinama u nazad i po tome su poznati.Pa taj motor je ono sto je ustvari saab.Ko im je trazio uopste motor(bilo koji),da bi ti konstatovao tako nesto.....

Udaljicemo se opet,i siroko cemo objasnjavati.....
Kada je 95te saab zabelezio vrh profita,i kada se to normalno desilo sa motorom 2.0T,jer NIKADA,ni jedan drugi nije bio ni u malom mozgu nikome(jel nema bolji od tog)......onda GM,okrece strategiju,odustaje od TRADICIONALNE Hatchback karoserije,uvodi prvi put karavane(ako zanemaris model Safari),pod stavkom OBAVEZNO ubacuje 1.8T opelov motor,upropascava kvalitet enterijera,i satire ih za sva vremena.......
Dizajn je bio primeren vremenu,ali nikako prepoznatljiv i upecatljiv(svojstven saab-u) ,vec globalni kao sto si u par navrata spomenuo.
Sistematski su ih ubijali,kao ti mene.....Slika
Poslednji put menjao kiki243 dana Ned Dec 25, 2011 10:49 pm, izmenjena samo jedanput
Korisnikov avatar
kiki243

Postod Talladega_500 » Ned Dec 25, 2011 10:49 pm

nik vwk70 je napisao:e sad je to pitanje zasto je tako pala proizvodnja saaba sa spaykerom pitanje je sta se desavalo iza kulisa, neverujem da je saab odjednom postao los ili mu je zastarela linija za godinu dana kao sto rekoh to je neka prljava igra.

Brojevi ti sami govore koliko Saabova je GM uspeo da proda, a koliko Spyker sa potpuno identicnom linijom vozila.
Sad zamisli kako bi tek Saab prosao u zadnjih 20 godina da ga je vodio vlasnik kao Spyker ...

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Postod kiki243 » Ned Dec 25, 2011 10:51 pm

Ma kakav Spyker ljudi....pa on je sluzio za pranje love.....i imao ideju da se ocese iz modela 9-5(novog)
Korisnikov avatar
kiki243

Postod American_V8 » Ned Dec 25, 2011 10:56 pm

jaoooooo pa sad mi se sve razbistrilo nije kriv gm nego Spyker...cim je Spyker dosao, Saab je propao :mrgreen:
nema veze sta je prije bilo, oni su unistili Saab za godinu dana :mrgreen:
Korisnikov avatar
American_V8

Pridružio se: Čet Apr 22, 2010 4:49 pm

Postod nik vwk70 » Ned Dec 25, 2011 10:56 pm

e sad nerazumem kao sto rece indeticna linija modela pala proizvodnja 4 puta samo zato sto je drugi vlasnik u pitanju i to za godinu dana , razumem da je spyker vise godina vlasnik ali za godinu dana da toliko padne proizvodnja tu nesto smrdi.
Korisnikov avatar
nik vwk70

Postod kiki243 » Ned Dec 25, 2011 10:58 pm

Cek cek...i do toga cemo doci......2010te Holandjani daju 400,000.000$ dolara GM-u za saab.....i sta je onda bilo???????
Korisnikov avatar
kiki243

Postod Talladega_500 » Ned Dec 25, 2011 10:58 pm

Sto bi reko hemi- "ne budi neozbiljan".....dosta toga iz Wikipedie nije tacno.....slazes li se bar sa tim?

Istina, mnogo toga na Wikipedia nije tacno, ali mi onda daj drugi dokaz koji jeste tacan.
Mislim, ne ocekujes valjda da poverujem tebi na rec? Ja rado bih, ako si tada radio za GM ili Saab pa znas sta se desilo ...
U protivnom, ako tvrdis da nesto nije istina onda bi trebao da nadjes nesto sto ce potvrditi to.

Pa od koga brate mili da dobiju,kad ga imaju godinama u nazad i po tome su poznati.Pa taj motor je ono sto je ustvari saab.Ko im je trazio uopste motor(bilo koji),da bi ti konstatovao tako nesto.....
Udaljicemo se opet,i siroko cemo objasnjavati.....
Kada je 95te saab zabelezio vrh profita,i kada se to normalno desilo sa motorom 2.0T,jer NIKADA,ni jedan drugi nije bio ni u malom mozgu nikome(jel nema bolji od tog)......onda GM,okrece strategiju,odustaje od TRADICIONALNE Hatchback karoserije,uvodi prvi put karavane(ako zanemaris model Safari),pod stavkom OBAVEZNO ubacuje 1.8T opelov motor,upropascava kvalitet enterijera,i satire ih za sva vremena.......
Dizajn je bio primeren vremenu,ali nikako prepoznatljiv i upecatljiv(svojstven saab-u) ,vec globalni kao sto si u par navrata spomenuo.
Sistematski su ih ubijali,kao ti mene.....

Ja se nebi slozio da je 2.0L motor razlog zasto je Saab te 1995 zabelezio toliki uspeh vec je predstavljen novi 900 koji se pokazao uspesnim i delio je bazu sa Opel Vectra cime je GM u velikoj meri ustedio na troskovima razvoja.
Cak i da jeste taj 2.0L motor razlog uspeha - taj motor je u Saab ponudi od 1981 godine. Koliko dugo mislis da kompanija moze da proizvodi jedan isti motor pre nego sto ga zameni sa necim modrnijim?

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Postod kiki243 » Ned Dec 25, 2011 11:05 pm

Nemam komentar........priznajem pobedu.Ziveo GM :thumbup:
Hvala ti sto si bio voljan da razmenjujes misljenja sa mnom......i treba da im udare katanac,i to da sluzi i drugima za nauk....
Korisnikov avatar
kiki243

Postod American_V8 » Ned Dec 25, 2011 11:11 pm

gm moj dobar drugar :mrgreen:
dobar gm, svi ga vole, nikad niko nije propao pod njegovom vlasti...sveti gm :angel:
Korisnikov avatar
American_V8

Postod Talladega_500 » Ned Dec 25, 2011 11:15 pm

Ameri su glavni krivci za sve, cak i kad nisu. Ako je na bilo koji nacin neka Americka kompanija povezana sa drugom kompanijom koja je propala - Amerikanci su glavni krivci za to.

Cuo sam da cak i za propast Zastave jer im je smetalo da Zastava prodaje cak 15,000 Yugica godisnje.

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Postod American_V8 » Pon Dec 26, 2011 12:12 pm

http://saab.serbianforum.info/ ko voli nek' izvoli ;)
Korisnikov avatar
American_V8

Postod kiki243 » Pon Dec 26, 2011 6:30 pm

Slika ........Slika
Korisnikov avatar
kiki243

Postod TRIO_driver » Čet Jan 05, 2012 4:10 pm

Talladega_500 je napisao:Iz tog razloga mislim da bi Saab davno propao da su nastavili po starom, jer samostalna kompanija koja godisnje proda samo 30,000-40,000 vozila ne moze da prezivi sama u danasnja vremena. GM, ako nista drugo, je u potpunosti osvezio liniju modela Saaba.

Istina je da je doslo vreme opste globalizacije, Daihatsu je Toyotin, Isuzu je nestao kao proizvodjac putnickih vozila, jedini koji i dalje je u toj mini klasi je Subaru, ali samo iz razloga sto je deo ogromne korporacije Fuji Heavy Ind. te moze da fura svoj koncept..A i 4wd i boxer motor je maltene isti u osnovi vec desetak godina, samo se unapredjuje.

Po meni, Saab je trebao da bude kao Subaru, u smislu da se mane unifikacije, vec da ima par modela, da fura svoju turbo koncepciju, stil, i da se prodaje do 100k godisnje, da bude neka alternativa nemackoj trojci...
Slika
Korisnikov avatar
TRIO_driver

Pridružio se: Ned Feb 14, 2010 7:45 pm
Oldtajmer: Mazda 1500 De Luxe '69
Honda Civic '78
Toyota Crown '68

Postod kiki243 » Čet Jan 05, 2012 5:37 pm

TRIO_driver je napisao:Po meni, Saab je trebao da bude kao Subaru, u smislu da se mane unifikacije, vec da ima par modela, da fura svoju turbo koncepciju, stil, i da se prodaje do 100k godisnje, da bude neka alternativa nemackoj trojci...

Pa nisu se oni nista pitali.....
Ne znam da li znas....U periodu od 2004-2006 godine Saab je prodavao Subaru Imprezu pod oznakom 9-2X i doteranim prednjim delom. Ovaj automobil je bio dostupan samo američkim kupcima. 9-2X je ugašen nakon prestanka saradnje GM-a i Subarua.
Slika

...a ovo sto kazes za broj prodatih jedinica.....oni su uvek imali "neki svoj broj kupaca" i korisnika.Taj broj je naravno uvek bio manji od broja kupaca nemacke trojke.....ali saab-ov inperativ,nikad nije bio pribliziti im se ili ih prestici.Taj fazon razmisljanja je promenio GM,i sa njihovim dolaskom,ta politika nastupanja na trzistu se totalno menja.Tad se i belezi onaj ucinak u prodaji sa novim modelom 900 ,i upravo tad oni unose neke zesce promene........
Sa modelom 9-3 koji izlazi 02/03....totalno beze od tradicionalne filozofije oblika karoserije,GM-ov menadzment naredjuje da se smanji kvalitet pojedinih delova(enterijer itd).....i od tada pa sve do 2010te....ono prakticno samo "figuriraju"na trzistu."Zatezu bore" na modelima,ali u principu to je sve isto.
Kada su izbacili zadnji model 9-5....prakticno se vracaju na scenu na velika vrata......odziv fantastican,rezultati na testovima bezbednosti svojstveni saab-u i tad krecu problemi oko vlasnistva.To je MODEL koji bi pomrsio konce mnogim velikanima auto industrije.Onda sledi Zeneva i predstavljanje karavana,koga trziste s nestrpljenjem iscekuje .....ali cvrc!
Frka se digla oko prodaje saab-a,hyundai i40 u karavan verziji - kupi poene i dalje znas......
Korisnikov avatar
kiki243

Postod TRIO_driver » Čet Jan 05, 2012 7:59 pm

Znam, tepali su mu Saabaru, nazalost je bio promasaj, sam auto je odlican(znam jer ih par odrzavam), ali ko je hteo ovaj auto, uzimao je Imprezu Wagon...
Slika
Korisnikov avatar
TRIO_driver

Pridružio se: Ned Feb 14, 2010 7:45 pm
Oldtajmer: Mazda 1500 De Luxe '69
Honda Civic '78
Toyota Crown '68

Postod Talladega_500 » Pet Jan 06, 2012 9:25 pm

kiki243 je napisao:Zatezu bore" na modelima,ali u principu to je sve isto.

Saab je kroz istoriju je imao nekoliko modela koji se po 20 godina nisu znacajnije menjali menjali (95, 96, 99, 900).
Sad ispade da je GM kriv i sto je previse cesto obnavljao Saab. :lol:

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Postod kd23se4 » Sub Jan 07, 2012 1:15 am

Mislim da slabo poznajes marku Saab ako tako pises, bez ljutnje ;)

Ako si imao Saab-a ili znas nekog ko ima, taj moze da ti kaze da se na Saabu posle 2-3 godine puno delova ne uklapa. Saab je za razliku od velikih proizvodjaca gledao da unapredi svoja postojeca vozila, a ne da sa sto vise kozmetickih promena proturi auto kao nov - sto je odlika velikih proizvodjaca.

Nazalost ovakav rad se slabo ceni kod koncerna koji zele profit-profit-profit, a GM je kralj medju njima. Zbog potpune razlike u filozofiji bilo je samo pitanje vremena kada ce prestati da tolerisu "nestasluke" Saab-a.
Jedini spas za ovakve marke jeste model kao Jaguar koga su kupili Indijci da bi naucili nesto i zato su spremni da plate, ili Volvo i kinezi....

Vreme velikih koncerna koji pokusavaju da skupo prodaju tehnologiju iz jeftinih vozila (Ford - Jaguar, Volvo, Aston Martin, Land Rover; BMW - Land Rover, Mini (u ovom slucaju Toyotinu tehnologiju) itd.) je nadam se iza nas.
Korisnikov avatar
kd23se4

Pridružio se: Pet Dec 23, 2011 2:04 pm
Oldtajmer: Saab 900 T8
Saab 9-3 TiD

Postod Talladega_500 » Sub Jan 07, 2012 6:06 am

Istina je da ne poznajem Saab nesto posebno, ali i te kako dobro poznajem politiku Big 3.

A ta politika je bila da se dizajn cesto menja (jedno vreme se menjao prakticno svake godine kroz 1950s i 1960s), ali mehanika zna da potraje i po 7-8 godina bez problema.
E sad, to ne znaci da su radili kao Yugo gde su proizvodili isti auto godinama bez da su ikada popravili rane greske.
Evo recimo moderni Focus - u Americi se nije mehanicki menjao od 1999 do 2011 godine. Dizajn se menjao 2 puta u tih 12 godina. Ali su u tom periodu popravili i najmanju gresku. Pa je tako Focus stigao od velike kante koja je bila kralj opoziva tokom ranih 2000ih godina do automobila sa najmanje kvarova na Americkom trzistu u zadnjih par godina.

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Postod kiki243 » Sub Jan 07, 2012 10:37 am

Da.....ili recimo GM-ova Opel calibra,koja je pobrala sve simpatije onog vremena kod ljubitelja tih karoserija....Tu se GM isto zesce iscimao dok je izmislio......tooo su sve oni "ljubi ih majka" pametne :crazy: .....

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
kiki243

PrethodniSledeća

Povratak na Ostale autoindustrije Zapadne Evrope