Motor od ventilacije

Motor od ventilacije

Postod boscha » Pon Nov 14, 2011 10:46 pm

Ljudi jedno pitanje:

U pitanju je BMW E21

Cistio sam danas onu kutiju gde se nalazi mehanizam od brisaca i motor od ventilacije. BIlo puno lisca i raznog smeca pa sam skinuo onaj crni poklopac, podmazao mehanizam od brisaca ocistio detaljno sve od prljavstine. Usput sam skinuo i motor od ventilacije kako bih oicistio one plasticne ventilatore, jer su i oni bili zaprljani. Odneo kuci ventilator, ocistio vodom plasticne ventilatore i pazio jbg da mi ne kapne negde voda u sam elektromotor. Ne iskljucujem mogucnost da poneka kap nije pala, al sam ga posle 2 dana ostavio da se susi. Veceras sam sve vratio na svoje mesto, povezao tacno zice na motor, smestio ga u onu plasticnu kutiju i imam situaciju:
Radi samo na najjacoj brzini, ne radi na prve dve brzine. Kasnije je poceo i na najjacoj da zamuckuje i na kraju se desava da radi samo na najjacoj 5-6 sekundi i onda i tu prestane. Kad se saceka 10tak minuta i proba ponovo, opet isto....krene samo na najjacoj i strane.

Sa moze biti u pitanju? Da nije crkao elektromotor ako je malo vode uslo?
Sta mislis, sta moze biti?

Hvala unapred na pomoci
Korisnikov avatar
boscha

Pridružio se: Sub Okt 29, 2011 6:51 am
Oldtajmer: BMW E21 315 (1983)

Re: Motor od ventilacije

Postod Zoza » Uto Nov 15, 2011 10:03 am

Možda si malo pritisao ventilator pa je skliznuo niz osovinu, ka samom kućištu motora, i zapinje. Skini ventilator i vidi da li se motor, bez njega, okreće u svim brzinama. Teško da je voda mogla da ga ošteti. Kada si već sve radio trebalo je da rasklopiš motor, proveriš četkice i podmažeš ležišta osovine.
Nemoj silom, uzmi veći čekić!
Korisnikov avatar
Zoza

Pridružio se: Pon Sep 27, 2010 7:17 pm

Postod boscha » Uto Nov 15, 2011 12:14 pm

100% je to, jer dok sam cistio plasticne ventilatore pomerali su se po onoj osovini....Probacu veceras da ih skinem pa da namestim. Hvala ti na savetu, ako sta zapne bicu slobodan da ponovo pitam ;)
Korisnikov avatar
boscha

Postod TheWickerMan » Uto Nov 15, 2011 9:30 pm

Ako samo radi u najvecoj brzini,imas problem sa reostatom na samom kucistu ventilatora,jer on regulise brzine... Kad on ne valja,motor radi direktno ,tj. na najvecoj brzini.
Slika
Korisnikov avatar
TheWickerMan

Pridružio se: Pon Jul 06, 2009 5:28 pm
Oldtajmer: Alfa Romeo 75 1.8 I.E.

Postod boscha » Uto Nov 15, 2011 10:18 pm

Da nemas mozda sliku gde se to nalazi tacno? I kako da se resi? Zamena ili moze da se popravi?
Korisnikov avatar
boscha

Postod TheWickerMan » Uto Nov 15, 2011 10:48 pm

Na BMWu nemam pojma...meni se na bivsem Puntu Mk1 nalazio na samom ventilatoru,dodaak koji izgleda kao izlomljena zica na cik-cak... ( da ti plasticno opisem :D ) Meni se bila odlemila jedna zica,kad sam je zalemio,radio je normalno...
Slika
Korisnikov avatar
TheWickerMan

Pridružio se: Pon Jul 06, 2009 5:28 pm
Oldtajmer: Alfa Romeo 75 1.8 I.E.

Postod boscha » Sub Nov 19, 2011 8:20 pm

TheWickerMan je napisao:Na BMWu nemam pojma...meni se na bivsem Puntu Mk1 nalazio na samom ventilatoru,dodaak koji izgleda kao izlomljena zica na cik-cak... ( da ti plasticno opisem :D ) Meni se bila odlemila jedna zica,kad sam je zalemio,radio je normalno...

Poppravljeno, podmazan motor i namestene osovine od ventilatora na svoje mesto i sve radi kako treba, hvala svima na odgovorima
Korisnikov avatar
boscha

Povratak na Elektroinstalacije