Prvi automobili u Cacku

Prvi automobili u Cacku

Postod sstrela » Sub Jun 30, 2012 1:22 pm

Ukratko cu izneti ovde ono sto sam saznao o pocecima automobilizacije u Cacku, jer sam to odavno obecao ljudima iz Udruzenja istoricara automobilizma.

Prvi zabelezeni automobil se pojavi u Cacku 1899. god pred osnovnom skolom koja se nalazila u dvoristu Vladicanskog konaka (danas pored crkve). Bila je to prava senzacija, i uciteljica je izvela djake da vide vatrena kola bez konja. Drugi put auto se pojavio 1903. ispred hotela "Kren" (danas hotel Beograd na gradskom setalistu), a to je tada bio drzavni drum za Uzice.
Saobracaj se uglavnom odvijao zapreznim kolima, sve do posle 2. sv rata. To su bile ceze, fijakeri, karuce, a bilo je i postanskih dilizansi prema Kraljevu, Kragujevcu, Uzicu, Milanovcu i Guci. Do bolnice i kasarne, lekare i oficire je vozio brek sa konjima. Pretece taksista su bili fijakeristi koji su vozili prema bolnici (kao i danas), i u obliznja mesta. Skupljali su se ispred zeleznicke stanice. Prvi taksista sa automobilom se pojavio 1922 (nazalost ne znamo model vozila), zatim su sledili drugi 1927, pa 1929, 1930...

Prvi teretni automobili su se pojavili 1935 kada je otvoren rudnik magnezita u Srezojevcima, a pogonio ih je "saugas", kao kod Paje i Jareta.

Za sad to je sve, nemam dovoljno vremena da po arhivima potrazim slike, jedino imam sliku nekog kamioncica iz vremana 2.sv rata koga su koristili partizani.

Sudeci posecanjima moje majke, koja je medju prvima u Cacku kupila ficu(registracija Ca 10-09), tada (1965) od automobila bilo je samo 4-5 fica i jedan opel rekord, koga je vozio neki direktor. Ni to nije bila prepreka da se dve fice sudare jednom prilikom!

Pocetkom 2000-tih, kada smo organizovali i neke skupove oldajmera Cacak ih ima zavidan broj, ali je pitanje koliko ih jos ima, pogotovo registrovanih. Verovatno je najpoznatji Gacetov Moris ovencan slavom iz Povratka otpisanih, dosta buba i vilisa, tu je i cuveni Lico koji ih je restaurisao na desetine, rekord olimpija kabriolet, jedan vrlo lep varborg 1000, itd. Ja sam svojevremeno apelovao da se spase mozda i najzanimljiviji auto preziveo u Cacku, predratna lanca aprilija koju je covek poklanjao, na kraju je zavrsila u Mrcajevcima, ali ne znam gde je i u kakvom je stanju. U poslednje vreme vidjamo izrsnu simku 1000, fiat 850 sport kupe i nekoliko sjajnih minija, kao i par vrlo lepih fica.
Korisnikov avatar
sstrela

Pridružio se: Sub Jun 30, 2012 12:38 pm
Oldtajmer: vw 1300 1971, skoda octavia 1961

Povratak na Istorija automobilizma na ovim prostorima