ExYuRacing blog

ExYuRacing blog

Postod OMP » Sub Dec 01, 2012 5:54 pm

neki vec znaju da sam ljubitelj trka i istorije automobilizma na nasim prostorima pa posle duzeg vremena resih i da napravim jedan blog u kome cu na jednom mestu da izlozim ono sto se vrti na raznim forumima i sl. ali isto tako i nesto sto do sada nije objavljivano. fotografije i tekstovi su skupljani sa raznih foruma, iz casopisa, nesto iz licne kolekcije, itd. tako da se nadam da nece niko zameriti sto su fotografije pozajmljene sa svih strana a nisu tagovane jer je jednostavno jako tesko pronaci autore fotografija i ko ih je postavljao i gde. tekstovi nisu po metodi copy paste, sem nekih mojih koje sam ve negde objavljivao.
kao i sto ime bloga kaze sve je vezano za vreme jugoslavije tj prevashodno za preiod 70ih i 80ih godina ali bice i veselih 90ih :)
planiram da bar jednom nedeljno updatujem blog sa novim materijalom, za sada sam krenuo ovako pa cemo videti dalje....

http://exyuracing.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Poslednji put menjao OMP dana Sub Mar 02, 2013 10:56 am, izmenjena samo jedanput
Ex Yu Racing - blog o istoriji automobilizma u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
OMP

Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 4:16 pm
Oldtajmer: fiat 124 AC under construction

Re: Blog

Postod Superbird » Sub Dec 01, 2012 7:23 pm

Jedino sto ti zameram kod fotografija je ovaj watermark, stavi ga negde u cosak brate mili :)

Npr:
http://yuamkveteran.rs/galerija/sport/6.jpg

A hajde napravi neki baner, 175px sirine, pa da ga ubacim na homepage. I smisli neki tekst da ga okacim ovde i da izlinkujem blog, ili daj neki vec postojeci.
I'll face it with a grin, I'm never giving in
Korisnikov avatar
Superbird
Site Admin

Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 1:47 pm
Oldtajmer: Audi 100 Typ 43

Postod OMP » Sub Dec 01, 2012 8:12 pm

necu svuda da stavljam watermark ali kad ga budem stavljao gledacu da bude diskretniji :)

evo stavi ovu slicicu za baner
Slika

kakav tekst da napisem u vezi bloga?
Korisnikov avatar
OMP

Postod OMP » Uto Dec 04, 2012 10:51 am

Korisnikov avatar
OMP

Postod HEMI 426 » Čet Dec 06, 2012 3:58 pm

Svaka cast za trud, matori! :thumbup:
Svaki dan gledam slike, mnogo je interesantno

Da li si u svom istrazivanju naleteo na sliku Dzoa ( Branislava Perica ) pored 70 Cude?
Slika
Korisnikov avatar
HEMI 426

Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 11:38 pm

Postod OMP » Čet Dec 06, 2012 4:26 pm

hvala, trudim se, ima dosta materijala pa polako.

nisam naleteo na takvu sliku :roll:
Korisnikov avatar
OMP

Postod OMP » Pon Dec 24, 2012 12:48 pm

update...
Korisnikov avatar
OMP

Postod HEMI 426 » Pon Dec 24, 2012 4:13 pm

Oldlicna ti je prica o Milivoju Bozicu i Porscheu 550! Slike su strava, nisam ni znao da ih ima :thumbup:
Slika
Korisnikov avatar
HEMI 426

Postod srdjo » Pon Dec 24, 2012 5:23 pm

Za ovo nisam znao...odlican tekst, svaka cast... :thumbup:
Korisnikov avatar
srdjo

Pridružio se: Pon Nov 30, 2009 8:42 pm

Postod Superbird » Pon Dec 24, 2012 6:26 pm

Milivoje Bozic jeste spasao Tita jednom, bio je u pratnji na motoru i podleteo je pod kamion da ovaj ne bi udario u kolonu. Posle je Tito gledao neku trku, pitao se ko je taj i zasto nije prvi, kad su mu odgovorili da mu je automobil star, dao je naredjenje da mu se kupi drugi. Pare su navodno preostale od kupovine Plavog voza. Porsche je 31. (32?) napravljeni primerak u toj seriji, "preko veze" jer je Borisavljevic bio prijatelj sa Ferijem. I mislim da je cena bila 30.000 maraka, a oni su imali samo 25.000, ali je Porse obecao popust. Prvih 30 (ili 31, kao da se secam da je mart bio u pitanju) je kupio predsednik Venecuele, Argentine ili neceg treceg, da budu nagrade na nacionalnoj lutriji, po jedan svakog dana u mesecu. Inace je BMW kojim se trkao pre Porsea pripadao Joski Brozu (valjda se tako zove). Kupovina Porsea je bila ideja prof. Borisavljevica, Milivoje je od ljudi zaduzenih za to prvo trazio Ferari (fasisticki), i kada su pitali Borisavljevica sta misli o tome objasnio im je da mogu da kupe Ferari, ali ne i ceo tim, a bez tima ne mogu da ga odrzavaju. Zato je odluceno da se kupi Porsche (nacisticki).
Pred kraj zivota dobio je posao u GSP-u, vozio je trolejbus u belim rukavicama.
I'll face it with a grin, I'm never giving in
Korisnikov avatar
Superbird
Site Admin

Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 1:47 pm
Oldtajmer: Audi 100 Typ 43

Postod HEMI 426 » Pon Dec 24, 2012 6:43 pm

Prema tekstu iz Top Speeda ( jedan od prvih brojeva ), Bozic je bio zaposlen kao vozac motocikla u Titovoj pratnji. Negde u Sloveniji, video je da se kamion ukljucuje na put kojim je isla kolona i da kamiondzija ne usporava. Zbog toga je, samoinicijativno, ubrzao motor, izdvojio se malo od kolone i svesno oborio motor i pustio ga da otklize i udari u kamion i time ga zaustavi. Manevar mu je uspeo, kamiondzija je stao i kolona je spasena. Tito je obavesten sta se desilo i zahtevao je da upozna vozaca koji se tako nesebicno zrtvovao i doveli su mu Milivoja. Tito ga je onda pitao gde je naucio da vozi motor na cega je Bozic odgovorio da se bavi trkama i da mu je zelja da se aktivnije takmici ali da nema uslova. Tito mu je obecao da ce to biti sredjeno i rukovao se sa Milivojem koji je jednom rukom drzao pantalone da mu ne spadnu jer mu se kais pokidao od klizanja po asfaltu :)

Ostatak price za kupovinu Porschea je tacan a dosta primeraka pre Milivojevog je kupio Juan Peron, predsednik Argentine jer je posle uspeha Fandja, odlucio da skoluje mlade vozace i ti Porschei su kupljeni za treniranje mladih nada.

Milivoje Bozic je penziju docekao kao direktor drzavnog preduzeca za transport u Valjevu ili Pozarevcu, nije vozio trolejbus u belim rukavicama. To je radio Bosko Milenkovic, predratni trkac i vlasnik Bugattija T51 koji se takmicio na GP Beograda 1939 godine. Posle rata, komunisti su mu uzeli sve a posle dugog moljakanja, dobio je posao vozaca koji je obavljao u belim rukavicama. Bosko Milenkovic se ubio 1955 godine, mislim. Pomesale su se dve price :)
Slika
Korisnikov avatar
HEMI 426

Postod OMP » Uto Dec 25, 2012 2:25 pm

sve price o Milivoju koje sam nasao su bile manje vise slicne sa nekoliko "rekla kazala" detalja al nisam hteo da pisem nagadjanja i neproverene informacije pa sam izvukao ono najbitnije, imalo je jos da se pise ali ovo je bilo najbiztnije i sustina price, pretpostavio sam da ce vam biti zanimljava ta prica i fotografije na koje sam i ja slucajno naleteo na jednom stranom forumu i koje su me odusevile
Korisnikov avatar
OMP

Postod OMP » Sub Mar 02, 2013 10:55 am

update...
Korisnikov avatar
OMP

Re: ExYuRacing blog

Postod OMP » Uto Jul 16, 2013 9:33 am

Korisnikov avatar
OMP

Postod Мирче » Pet Jan 10, 2014 6:15 pm

Pozdrav svima, lepo je videti da postoji briga za istoriju našeg auto sporta. Bio bih vrlo zahvalan ako bi neko objavio neku sliku na kojoj se vidi moj tast Žarko Davinić ili njegov auto (Fića s brojem 13,'' Bubamara''), voleo bih da mu napravim neku u velikom formatu. Takmičio se osamdesetih, a najviše uspeha imao '82; '83; i '84. u prvenstvu Srbije. Unapred zahvalan svima.
Korisnikov avatar
Мирче

Pridružio se: Pet Jan 10, 2014 5:55 pm

Postod OMP » Pon Jan 20, 2014 2:42 pm

postavljao sam ja na fejsu par slika a mislim da se sada nalaze kod njega na fb profilu
Korisnikov avatar
OMP

Postod mikicak » Pon Feb 09, 2015 10:11 pm

Korisnikov avatar
mikicak

Pridružio se: Pet Dec 31, 2010 10:40 am

Povratak na Istorija automobilizma na ovim prostorima