Fabrika Zastava

Fabrika Zastava

Postod Uzegli Zejtin » Sre Dec 01, 2010 1:05 pm

Malo ljudi zna, da se i u kragujevačkoj Zastavi nalaze neki veoma interesantni modeli. Kao što je i običaj slovenskih naroda, sve je u zapuštenom stanju, ali ima promena na bolje - ovih dana je doneto rešenje da se određeni modeli proglase kulturnim dobrima, što znači da neće biti uništeni ili prodati nekome budzašto. Ostalo je još automobila kojima se treba pozabaviti, ali za početak ni ovo nije loše. Neke slike su preuzete sa Zastava fan kluba, a neke sam dobio od kustosa Muzeja nauke i tehnike.
Da napomenem da se ovde ne nalaze samo oldtajmeri, ima ti i raznih prototipova - nadam se da to neće nikome smetati :wave: .

Poslednji Fića iz 1985, Zastava 750 LE:

Slika

Slika

"Nulta" Zastava 101 iz 1969.:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Hauba mu je sa Keca koji je korišćen u ekspediciji "Kragujevac-Kilimandžaro".
Leave the f**king cheese there, all right? I love f**kin' cheese at my feet! I stick mother**kin' provolone in my socks at night, so they smell like your sister's crotch in the morning. Alright?
Korisnikov avatar
Uzegli Zejtin

Pridružio se: Sub Sep 04, 2010 3:13 pm
Oldtajmer: Cimos Citroen GS Super 1.3 (1980)

Re: Fabrika Zastava

Postod Uzegli Zejtin » Sre Dec 01, 2010 1:10 pm

Prva Zastava 101:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Upravo se ovaj automobil može videti na starim prospektima Z101:

Slika

Slika

Slika

Zastava 101 sa "Tour D'Europe", 1973.-1974.:

Slika

Slika

Slika

Slika
Leave the f**king cheese there, all right? I love f**kin' cheese at my feet! I stick mother**kin' provolone in my socks at night, so they smell like your sister's crotch in the morning. Alright?
Korisnikov avatar
Uzegli Zejtin

Postod Uzegli Zejtin » Sre Dec 01, 2010 1:15 pm

Milionito vozilo Zastava - metalik-plava Zastava 101 iz 1975.:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Zastava 1300 - ne zna se tačno koja je priča ovog automobila, uglavnom rastavljen je i školjka je ofarbana, delovi su unutra i okolo i tako stoji:

Slika

Fića kontraš - odvratno ofarban u perla belu :crazy: :

Slika

Slika
Korisnikov avatar
Uzegli Zejtin

Postod Uzegli Zejtin » Sre Dec 01, 2010 1:20 pm

Kabrio Fićin kombi, napravljen za obilaske fabrike kada dođu gosti:

Slika

Slika

Slika

Slika

Sad malo novijih, takođe stavljenih pod zaštitu:

Jugo Elektra:

Slika

Slika

Slika

Slika

Prototip Zastave 104 - Floride sedan:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

To su modeli koji su stavljeni pod zaštitu, ali tu ima još interesantnih modela koje bi valjalo sačuvati (po mom računu, još sigurno 20-ak). Otom-potom, valjda će i od toga biti nešto! :thumbup:
Korisnikov avatar
Uzegli Zejtin

Postod djape1977 » Sre Dec 01, 2010 2:21 pm

naravno sa svakog auta fale delovi.
j*****m ti narod, kradu sve sto nije zavareno
nemoj na silu, uzmi veci cekic
j***** auto bez kardana
Korisnikov avatar
djape1977

Pridružio se: Sub Okt 24, 2009 3:20 pm
Oldtajmer: fiati: 124 sport, 131 mirafiori, 131 racing, 132 2000, ritmo 105, ritmo 130 abarth
lada: 2103 i 2104

Postod beogradski_fantom » Sre Dec 01, 2010 5:31 pm

Tuga, bruka i sramota...

Kada vec nisu sami u stanju da cuvaju te automobile neka ih daju nekome.
Korisnikov avatar
beogradski_fantom

Pridružio se: Pon Apr 20, 2009 11:52 am

Postod Oldi » Sre Dec 01, 2010 5:43 pm

Nema ni jednog da nije nemarom ocukan, ulubljen, razbijen i sl. TUGAAA
Kulturno dobro, a morace zbog pijanog "Mike i Zike" da se ulozi brdo para i opet nece biti onako kako je moglo da bude. Ne znam koliko pratite oglase, ali pojavilo se na prodaju par originalnih fijatovih modela, navodno pokloni Fiata Zastavi.
Korisnikov avatar
Oldi

Pridružio se: Čet Nov 25, 2010 6:09 pm
Oldtajmer: Zundapp DBK 250, Zundapp DB 203, BMW 1602

Postod beogradski_fantom » Sre Dec 01, 2010 5:50 pm

Na koje oglase tacno mislis? Jedini koje se sa tom pricom vrteo do sada ja onaj ludi cica iz Kragujevca sa Fiatom 130 i nekom komicnom cenom.
Korisnikov avatar
beogradski_fantom

Pridružio se: Pon Apr 20, 2009 11:52 am

Postod Zoza » Sre Dec 01, 2010 5:57 pm

Zastava je imala svoj muzej gde su sva ova vozila stajala, čak je i jedna ''Kocka, kocka, kockica'' snimljena tamo. Do 1999. godine je to funkcionisalo, kako tako, a onda su vozila izbačena na ledinu da ne stradaju u bombardovanju i tako ostala dosta dugo, pod vedrim nebom. Mnoga su istrulila. Žalosno je što su pokradeni delovi i što smo zaista čudan narod koji ne zna da ceni prošlost :roll: :(
Nemoj silom, uzmi veći čekić!
Korisnikov avatar
Zoza

Pridružio se: Pon Sep 27, 2010 7:17 pm

Postod zeki » Sre Dec 01, 2010 6:16 pm

Onaj kabrio kombi podsetio me na nešto što je imala vojska u Moroviću.
Fićin kabrio kombi metalik zeleni sa tendom. Navodno preuređen za Tita. Vozio sam se njime pre više od 10 godina. Imao je samo prvu i rikverc. Prekinuo sam kontakte sa tamošnjim rukovostvom, tako da ne moguproveriti da li je još živ?

U celini sve slike prikazuju našu narav.
Mlađeg saslušaj, starijeg poslušaj!
Korisnikov avatar
zeki

Pridružio se: Pon Avg 24, 2009 9:43 pm

Postod aca73 » Sre Dec 01, 2010 7:00 pm

jos jedan kabrio kombi u dosta dobrom stanju pre neki mesec otisao je za cesku, auto je takodje bio radjen u zastavi (zna se za koga ;) ) i sigurno postoji jos koji primerak posto sam na nekim fotografijama video tri kom u 1-majskom obilasku fabrike od strane tileta i pratnje, vrlo verovatno da je nesto od toga i prodato tokom ovih ludih godina a isto tako sam i siguran da italijani kao novi vlasnici nece mnogo brinuti o sudbini tih auta i prototipova nego ce ih pocistiti kada im bude zatrebalo prostora-naravno nasima ili gradu kragujevcu nije ni palo na pamet da prilikom prodaje fabrike pokusaju da sacuvaju deo istorije svog grada- zemlje i naprave neki tehnicki muzej ili neku slicnu postavku.
Korisnikov avatar
aca73

Pridružio se: Sre Apr 15, 2009 1:20 pm
Oldtajmer: lancia beta hpe executive
vw golf typ 155

Postod Oldi » Sre Dec 01, 2010 9:35 pm

pokusacu da nadjem ta dva oglasa... kada smo kod rata, mi sebe gore unistismo nego neprijatelj!
Korisnikov avatar
Oldi

Pridružio se: Čet Nov 25, 2010 6:09 pm
Oldtajmer: Zundapp DBK 250, Zundapp DB 203, BMW 1602

Postod Uzegli Zejtin » Čet Dec 02, 2010 12:05 am

Zoza je napisao:Zastava je imala svoj muzej gde su sva ova vozila stajala, čak je i jedna ''Kocka, kocka, kockica'' snimljena tamo. Do 1999. godine je to funkcionisalo, kako tako, a onda su vozila izbačena na ledinu da ne stradaju u bombardovanju i tako ostala dosta dugo, pod vedrim nebom. Mnoga su istrulila. Žalosno je što su pokradeni delovi i što smo zaista čudan narod koji ne zna da ceni prošlost :roll: :(

Ranije Zozo, još od 1992., a pravo perušanje kreće u vreme hiperinflacije 1993./1994. :shock:

aca73 je napisao:jos jedan kabrio kombi u dosta dobrom stanju pre neki mesec otisao je za cesku, auto je takodje bio radjen u zastavi (zna se za koga ;) ) i sigurno postoji jos koji primerak posto sam na nekim fotografijama video tri kom u 1-majskom obilasku fabrike od strane tileta i pratnje, vrlo verovatno da je nesto od toga i prodato tokom ovih ludih godina a isto tako sam i siguran da italijani kao novi vlasnici nece mnogo brinuti o sudbini tih auta i prototipova nego ce ih pocistiti kada im bude zatrebalo prostora-naravno nasima ili gradu kragujevcu nije ni palo na pamet da prilikom prodaje fabrike pokusaju da sacuvaju deo istorije svog grada- zemlje i naprave neki tehnicki muzej ili neku slicnu postavku.

Istina, ali pošto su sada automobili stavljeni pod zaštitu - ne smeju se prodavati niti iznositi iz zemlje, a vlasnik (u ovom slučaju Zastava/Fiat) ih mora dovesti u originalno stanje. Ukoliko to ne učine, slede 2 opomene, a zatim Muzej nauke i tehnike može zapleniti vozila i smestiti ih u svoje skladište. E sad treba to sve malo pogurati, jer Fiat zabole đokoslav za bilo šta osim za profit. :crazy:
Korisnikov avatar
Uzegli Zejtin

Postod aca73 » Čet Dec 02, 2010 12:40 pm

taj muzej nauke i tehnike nije u stanju da zbrine ni onih par auta sto ima (4-5) nego trule i raspadaju se u cosku depoa a kamoli kompletnu zastavinu kolekciju od tridesetak vozila, prava adresa je grad kragujevac i ako to oni nisu prepoznali kao stvar kojoj treba dati znacaja malo sta moze tu da se uradi, nazalost stvari stoje tako-mi mozemo samo da zalimo i eventualno trazimo nekoga na reciklazi u okolini kg-a jer ovo ce zavrsiti "na kilo" samo je pitanje vremena.
Korisnikov avatar
aca73

Pridružio se: Sre Apr 15, 2009 1:20 pm
Oldtajmer: lancia beta hpe executive
vw golf typ 155

Postod TheWickerMan » Čet Dec 02, 2010 1:23 pm

Kako nerealno izgledda Florida Sedan :shock:
Slika
Korisnikov avatar
TheWickerMan

Pridružio se: Pon Jul 06, 2009 5:28 pm
Oldtajmer: Alfa Romeo 75 1.8 I.E.

Postod Talladega_500 » Čet Dec 02, 2010 11:17 pm

Uzegli Zejtin je napisao:To su modeli koji su stavljeni pod zaštitu, ali tu ima još interesantnih modela koje bi valjalo sačuvati (po mom računu, još sigurno 20-ak). Otom-potom, valjda će i od toga biti nešto! :thumbup:

Da li imas slike i informacije o ostatku? Bas me interesuje.
You better watch what you say about my car. She's real sensitive.

When I die I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 4:06 pm

Postod Kverta » Pet Dec 03, 2010 1:48 am

Uzegli Zejtin je napisao:Prva Zastava 101:
Slika

Ne bih da cepidlacim, ali crna (modernija) logo-znacka ne bi smela da stoji na prvom Stojadinu ... :silent: ...

Slika

-------
lm, ovog Palikovicevog se secam sa sajma ...
Korisnikov avatar
Kverta

Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 11:14 pm

Postod Uzegli Zejtin » Pet Dec 03, 2010 3:22 pm

Kverta je napisao:Ne bih da cepidlacim, ali crna (modernija) logo-znacka ne bi smela da stoji na prvom Stojadinu ... :silent: ...

Kverta, to je u ovih 40 godina toliko puta čačkano, rasturano, čerupano pa ponovo sklapano za slikanje da me čudi da na njemu nije instrument tabla "made by Jugoplastika". :thumbdown:

Talladega_500 je napisao:Da li imas slike i informacije o ostatku? Bas me interesuje.

Neke slike i informacije imam, ali to je sve nezvanično. Ljudi iz Muzeja jesu spremni da zaštite automobile, ali sam stekao utisak da su "umorni", tj. bez nekog velikog entuzijazma. Ja im dosađujem koliko mogu, međutim ne mogu sve sam da izvedem... :(
Ja sam napravio okviran spisak modela koje bi trebalo odvojiti sa strane i sačuvati. Ima tu i vozila koja se na ulicama stalno viđaju, ali ako mislimo da sačuvamo išta za buduće generacije - sad je trenutak. Evo šta je ostalo:

Prototip Jugo Floride u gipsu - iz 1986. ili '87.:

Slika

Slika

Poslednji Jugo:

Slika

Poslednji Kec:

Slika

Poslednja Florida:

Slika

Jugo Euro - prototip iz 1998., pravljen za ponovni izvoz u Ameriku koji je trebalo da startuje u martu 2000., ali zbog dobro nam poznatih događaja nije. 1.3 motor. Jes' gadan! :crazy:

Slika

Studije sa sajma 2002. - imam čak i članak iz Auto-sveta o tome (iz perioda kada je AS izlazio kao i svake druge novine i kvalitetom na nivou Kurira :crazy: ):

Slika

Slika

Slika

Florida dizel - 18 komada ukupno napravljenih, 10:8 je odnos prodatih na slobodnom tržištu i sačuvanih u fabrici (ili beše obrnuto :? ). Ja sam imao mogućnost da kupim 1 primerak za 6200 evra, nov, ali eto, mojim ukućanima se više svideo mediokritetski Šunto :crazy: :

Slika

Zatim Florida dizel sa potpuno izmenjenim enterijerom, sa sajma 2005.:

Slika

Ostatak nije tako zanimljiv za postovanje - po serijski primerak svakog vozila (može se uzeti iz voznog parka fabrike), Florida sa 1.6 Lančinim motorom (bila u ponusi samo godinu i 3 meseca - od oktobra 1988. do decembra 1989.), zatim Florida koja je korišćena za reklame (kvalitetniji materijali korišćeni u enterijeru, trobojna instrument tabla ispred suvozača proštepana kožom), Jugo GVX, i tako...
Korisnikov avatar
Uzegli Zejtin

Postod Talladega_500 » Pet Dec 03, 2010 9:01 pm

Hvala puno.
You better watch what you say about my car. She's real sensitive.

When I die I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 4:06 pm

Postod TheWickerMan » Pet Dec 03, 2010 11:42 pm

Slika

Ne razumem sliku,sta je ovo,voda,pesak???? :shock:
Slika
Korisnikov avatar
TheWickerMan

Pridružio se: Pon Jul 06, 2009 5:28 pm
Oldtajmer: Alfa Romeo 75 1.8 I.E.

Postod ČikaMoma » Sub Dec 04, 2010 11:02 pm

Nije ni jedno ni drugo: kad su nepokretni prototipi u pitanu, obično se prave samo delovi enterijera koji mogu da se vide kroz prozore, tj. sve što može da se vidi kad auto stoji na platformi. Pošto nije namenjeno da se ulazi u auto, onda to izgleda upravo tako.
Korisnikov avatar
ČikaMoma

Pridružio se: Pet Sep 11, 2009 5:21 am
Oldtajmer: 1973 Zastava 750 Milicijski

Postod OMP » Ned Dec 19, 2010 4:07 pm

da uvek kad se prave "makete" radi se samo ono sto se vidi ili se stave skroz tamna stakla da se nista ne vidi kao na onom zlatnom jugo prototipu, u ovom slucaju ovo je neka sper plca ili sl. koja sluzi kao postolje za vidljive delove enterijera, inace ova florida sedan je odvratna kao i ona srebrna izlozena 2002 na sajmu, uzas zivi, svi zastavini prototipovi su blagi uzas sto se dizajna tice a o finalnoj obradi da ne pricam sto i ne cudi obzirom kako im izgledaju automobili koji su isli u prodaju :lol: pa nema logike da makete budu bolje.
steta za ove stare keceve i sl. sto nisu kompletni i ocuvani kako dolikuje jednoj fabrici automobila, trebalo je odavno sve to da stoji u muzeju pod posebnim uslovima ali nas narod je takav da nista ne ceni nego gleda samo da nesto oskrnavi ako moze :evil:
Ex Yu Racing - blog o istoriji automobilizma u bivsoj Jugoslaviji
Korisnikov avatar
OMP

Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 4:16 pm
Oldtajmer: fiat 124 AC under construction

Postod abcman3000 » Čet Jan 20, 2011 12:00 pm

Nevjerovatno !!!

Razumijem da nije financijska situacija takva da se sve sacuva ali da nisu mogli sacuvati barem na posten nacih 10tak najbitnijih auta.....stavit i pod kljuc pa nek po njima pada prasina ali barem da se ne vandaliziraju...to ne shvacam !

jos nesto mi je uhvatilo paznju...kontras u perla bijeloj ????
pa tko je farbao taj auto ako je u vlasnistvu fabrike ?!?!?
Ako ista uspijete od ovoga sacuvati i valorizirati svaka vam cast.
Kakva je situacija sada kada je Fiat preuzeo sve ?
Imaju li sluha za ovakve inicijative ??
Korisnikov avatar
abcman3000

Pridružio se: Čet Jan 20, 2011 11:41 am
Oldtajmer: 2xZastava 750

Postod nenad » Pet Jan 21, 2011 9:26 am

Slika

Nisam neki stručnjak za limariju, ali mi deluje da je neka zakrpa radjena na podu!
Korisnikov avatar
nenad

Pridružio se: Pon Dec 07, 2009 9:59 am

Postod Predrag » Pon Jan 24, 2011 4:20 pm

motka je iz raja izasla
Korisnikov avatar
Predrag

Pridružio se: Ned Feb 28, 2010 10:16 pm

Sledeća

Povratak na Interesantni i znacajni primerci i kolekcije kod nas