Legendarni drag trkaci NHRA i AHRA sampionata 60tih

Legendarni drag trkaci NHRA i AHRA sampionata 60tih

Postod HEMI 426 » Pon Apr 13, 2009 12:25 am

Paralelno sa usponom muscle cars na ulicama, stvorila se ozbiljna drag racing scena, koja je tokom 50tih bila na manje vise amaterskom nivou ali je sa pojavom ozbiljnijih automobila i fabricke podrske ( ranih 60tih ) podigla sport na mnogo visi nivo. Poceli su da se pojavljuju prvi profesionalni drag trkaci i timovi a najbolji medju njima su imali podrsku fabrike ali i status zvezda... Iako je drag racing i danas jako popularan, legendarni trkaci su bili i ostali jedine pravi superstarovi ovog sporta...

Dyno Don Nicholson

Poceo je 1960 vozeci Chevrolet ali je od 1964 Mercury sa kojim je i imao najvise uspeha. Bio je poznat kao vozac koji je ujedno i odlican mehanicar i koji je uspeo da pobedjuje u mnogim klasama a neki od njegovih rekorda i danas stoje... nadimak Dyno je dobio zbog svog tuninga na dinometru po cemu je bio poznat.

Slika
Slika

Don Gay

Jedan od ( tada ) najmladjih vozaca, Gay je bio Pontiac vozac do kraja karijere, uz Arnia Brenswicka bio je jedan od najjacih promotera tog brenda i vozio je samo GTO u mnogo verzija...

Slika
Slika

Mickey Thompson

Mickey je poceo kao perspektivan vozac ali je veoma brzo postao mnogo poznatiji kao uspesan biznismen praveci gume.felne i mnogo dodataka za sportske automobile i kao vlasnik vise timova u NHRA i AHRA sampionatu. Iako nije imao velike rezultate, bitan je za ovaj sport...

Slika
Slika

Elton Al Eckstrand

Detroitski advokad Al Eckstrand je bio jedan od najbrzih Mopar trkaca sredimo 60tih i njegov Dodge Ramcharger nazvan "The Lawman" je postavio nekoliko rekorda. Eckstrand se posle velikog uspeha sa Dodgeom prebacio kod Forda i vozio je Mustang u cuvenim turnejama po Vijetnamu krajem 60tih...

Slika
Slika

Arlen Vanke

Plymouthov covek, poceo je na 426 Wedge modelima a zavrsio je sa Cudom. Dosta uspeha, pogotovo u ranijem periodu

Slika
Slika

Roger Lindamood

Dodge lik, prvo je stekao slavu sa Dodge Candymatic trkacima a onda je osnovao svoju seriju "Golor me Gone" Chargera i Challengera sa kojom je pobedivao...

Slika
Slika

Dick Harrell

Chevroletov pulen iako Chevy oficijelno nije bio u trkama. Vozio je Nove, Camaro i Vette ali je najvecu slavu stekao kao jedan od nekolicine Chevy tunera

Slika
Slika

Bill "Maverick" Golden

vozac i konstruktor Little Red Wagona, Dodgeov covek ne preterano uspesan ali popularan

Slika

Bud Faubel

Vozac Dodgea u NHRA sampionatu - The Hoonker a u AHRA - Yankee Peddler

Slika
Slika

Dick "The Dandy Dick" Landy

Jedan od najpoznatijih i najuspesnijih Dodge vozaca, najbolje rezultate je imao sa Chargerom i Challengerom ali je poznat i kao odlican tuner Mopar motora

Slika
Slika

Shirley Shahan

Jedna od nekoliko zena u drag racingu i pri tom najuspesnija od njih, Plymouth je bio njeno omiljeno oruzije ( i kasnije Dodge ) a imala je i dobar nadimak... Drag - on - Lady

Slika
Slika

Bill "Grumpy" Jenkins

je imao dugu i uspesnu karijeru vozeci Chevrolet, poceo je sa Novom a najvece uspehe imao sa Camarom i Vegom...

Slika

Gaspar Gas Ronda

Sredinom 60tih, Ford uspeva da postane jedna od dominantnih sila u drag racingu. Gas Ronda je jedan od najzasluznijih vozaca. Odlicni rezultati i crveni Mustang su bili zastitni znak, medjutim 1969 se povlaci posle skoro fatalne nesrece. Jedan od mojih omiljenih vozaca

Slika
Slika

Hubert "Hube Baby" Platt

Jos jedan Fordov covek koji je blue oval vratio na vrh, svi automobili su mu se zvali Georgia Shaker

Slika
Slika

Sox & Martin ( Ronnie Sox & Buddy Martin )

Ovo je jedan od najjacih i najtrofejnijih timova u istoriji drag trka. Nastao je 1965 i obojica kao iskusni trkaci su izabrali Plymouth a Plymouth im se oduzio sa ogromnim sponozrstvima i pomoci. Strah i trepet kasnih 60tih i ranih 70tih.

Slika
Slika

Arnie "The Farmer" Beswick

Najcuveniji Pontiackov vozac, sa svojim "Tamles Tiger" GTO bio je jedan od najbrzih vozaca u SS klasi

Slika
Slika
Slika
Korisnikov avatar
HEMI 426

Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 11:38 pm

Re: Legendarni drag trkaci NHRA i AHRA sampionata 60tih

Postod Talladega_500 » Čet Maj 14, 2009 1:23 am

Zanimljivo je da je Richard Petty proveo celu 1965 sezonu vozeci dragstere i osvojio titulu (zaboravio sam u kojoj klasi).

Naime, NASCAR je banovao Hemi motor za 1965 sezonu jer nije bio serijski dostupan i kad je Chrysler krenuo da bojkotuje NASCAR onda se Petty prikljucio drag trkanju.

Vozio je #43 Plymouth Barracuda sa natpisom OUTLAWED.

Slika

Slika
You better watch what you say about my car. She's real sensitive.

When I die I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Pridružio se: Ned Apr 12, 2009 4:06 pm

Postod HEMI 426 » Čet Maj 14, 2009 1:35 am

ja mislim da je bio u F/X klasi, nije mogao da bude S/S, kod 'Birdya mi je knjiga gde se govori o tome...
Slika
Korisnikov avatar
HEMI 426

Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 11:38 pm

Postod Talladega_500 » Čet Maj 14, 2009 4:37 am

Da spomenem da je Petty u jednoj trci izgubio kontrolu nad vozilom i uleteo u publiku. Tad je poginuo jedan 8-godisnjak.

When I die I want to be buried faced down so that anyone who doesn't like me can kiss my ass.

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Postod Talladega_500 » Ned Avg 02, 2009 3:40 pm

:D :D :D

Slika

Slika
Korisnikov avatar
Talladega_500

Postod Jimmy » Sub Dec 17, 2011 9:48 pm

Slika

Thomas Voehringer, the HOT ROD archivist, found this cool photo from the NHRA Nationals in 1966. That’s Ed Miller’s ’65 Plymouth Hemi, which won the S/S class in 1966 with both the lowest ET and highest top speed of any S/S car. Looks like a nice rolling slide hammer they’ve got there. That’s some ingenuity.
Korisnikov avatar
Jimmy

Pridružio se: Pon Dec 20, 2010 11:38 pm

Postod Jimmy » Pet Dec 23, 2011 2:31 am

Još malo krađe

Slika
Korisnikov avatar
Jimmy

Pridružio se: Pon Dec 20, 2010 11:38 pm

Povratak na Drag trke, NASCAR i Trans Am sampionat