Ford Capri 1300 OHC EDIS ugradnja

Taunus, Transit i Granada

Ford Capri 1300 OHC EDIS ugradnja

Postod rakica » Čet Sep 30, 2010 9:43 am

Postovani ljubitelji starovremenih automobila i automobila u opstem smislu :)

Ja sam vlasnik jednog Ford Capri-ja iz 1973 godine sa motorom 1300 OHC (liniski motor type pinto). Imajuci u vidu da je moja profesija u vezi sa elektronikom imam zelju da umesto klasicnog sistema paljenja preko razvodnika ugradim sistem elektronske distribucije koja je poznata pod nazivom EDIS (electronique distribution system). Zanima me, da li je neko to radio na takvom modelu motora i koji su osnovni preduslovi? Tu prvenstveno mislim na pomanjkanje korekcije paljenja jer to radi ECU jedinica iz sistema ubrizgavanja goriva. Ja tu imam neku ideju, "pokvarenu", koja bi koristila stanje vakuma (MAP senzor) i vrsila korekciju vremena varnice BTDC za 5-10 stepeni koju inace daje SAW (spark angle word) ECU iz sistema ubrizgavanja. Takodje me zanima i izbor tocka sa zubima koji se dodaje na remenicu radilice i nacin spajanja sa njom.
Srdacan pozdrav
Rakica
Korisnikov avatar
rakica

Pridružio se: Pon Sep 27, 2010 11:21 am
Oldtajmer: Ford capri MK-1 bis, pinto 1300 OHC

Re: Ford Capri 1300 OHC EDIS ugradnja

Postod Van » Pet Okt 01, 2010 9:13 am

Ja ima takav sistem paljenja na mom 2.0 OHC motoru ( isti kao taj 1.3) , poznatiji kao pinto .
EDIS je samo modul koji obradjuje informaciju sa senzora pozicije radilice , i okida bobina na -10 stepeni . Tako šalje pip signal ka ecu , a onv iz svojih tabela izvlači SAW i šalje ga edis-u da okine bobine na željenom uglu .
DA bi sistem radio , treba EDIS modul , senzor pozicije radilice , 36-1 zupčanik na radilici , waste sparka bobina , odgovarajuci kablovi , i neki ECU da kontroliše , u mom slučaju je to Megajolt sa ugradjnim map senzorom .
Razlika je ogromna u odnosu na platine , odziv na gas je bolji , a preko 4000 rpm ne može da se poredi . I na kraju ono što je najbitnije , MJ je custom ecu , koji se mapira u realnom vremene , tj. unese se vrednost i vidi se kako se motor ponaša . Moja mapa nije 100% kako treba , više je safe varijanta , ali i takva , odrađuje fenomenalno posao .
Ima ljudi na ovom forumu koji su se vozili u kolima i bili su imresionirani performansam 30+ godina starog motora.
Slika
Na slici se vidi sistem .
Postoji i ESC II modu koji je nezavisan , ne treba mu ecu , ima map na sebi , ali ima unapred definisanu mapu , koja će raditi , ali nije 100% potencijala.

P.S. Za početak , ja bi bacio taj 1.3 , i prešao na min 1.6 ili 1.8 ili 2.0 . To je sigurno jeftinije od cele ove operacije .
Poslednji put menjao Van dana Pet Okt 01, 2010 5:46 pm, izmenjena samo jedanput
Korisnikov avatar
Van

Pridružio se: Pet Jun 18, 2010 5:13 pm

Postod TRIO_driver » Pet Okt 01, 2010 11:43 am

Taj auto sa slike je ludak, nikad se nisam vozio u necem neposrednijem, osim u Wesfieldu, mislio sam pih 90 ks, sta je to, a kad me je Van provozao, ja ostao bez teksta...Auto zakiva, vrh!
Slika
Korisnikov avatar
TRIO_driver

Pridružio se: Ned Feb 14, 2010 7:45 pm
Oldtajmer: Mazda 1500 De Luxe '69
Honda Civic '78
Toyota Crown '68

Postod djape1977 » Pet Okt 01, 2010 12:28 pm

pa kad ima 500 kila, sta si ocekivao?
nemoj na silu, uzmi veci cekic
j***** auto bez kardana
Korisnikov avatar
djape1977

Pridružio se: Sub Okt 24, 2009 3:20 pm
Oldtajmer: fiati: 124 sport, 131 mirafiori, 131 racing, 132 2000, ritmo 105, ritmo 130 abarth
lada: 2103 i 2104

Postod Van » Pet Okt 01, 2010 5:50 pm

620 kg , meren na vagi . Ima još koje kilo od tada , + 2 osobe od 100 kg , to je oko 850 kg na 98 ks fabričih i još koja ne fabrička :mrgreen: . Nije baš kao Wesfield , 550 kg i 185 ks
Korisnikov avatar
Van

Postod TRIO_driver » Pet Okt 01, 2010 9:05 pm

djape1977 je napisao:pa kad ima 500 kila, sta si ocekivao?

Nista nisam ocekivao, jer do sada imam zavidnu kolekciju voznji u ozbiljnim japanskim masinama, i do 500 ks, ali ovo je bilo tako neposredno, ne toliko zbog kilaze, zvuk, osecaj, sve redom...
Slika
Korisnikov avatar
TRIO_driver

Pridružio se: Ned Feb 14, 2010 7:45 pm
Oldtajmer: Mazda 1500 De Luxe '69
Honda Civic '78
Toyota Crown '68

Postod rakica » Uto Okt 05, 2010 7:10 am

Postovani
Ja zanam da je MAP sensor elektronski kontrolisan preko nekog od sistema ECU. Moja ideja je da ga ja kontrloisem nezavisno koristeci MAP senzor funkciju koja bi u zavisnosti od stanja vakuma vrsila korekciju trenutka paljenja.
Takodje sam razmisljao i o promeni kompletnog motora ali mi je ovo veci izazov.
Rakica
Korisnikov avatar
rakica

Postod Van » Uto Okt 05, 2010 11:49 am

MAP sezor je običan digitalni merač pritiska ( vakuma ) . 5v na pinu , - na drugom , an trećem izlazni napon od pritiska , koji varira . Signal iz map-a mora nešto da obrađuje i da gleda u neke tabele , da bi izvukao vrednost .
To radi fabrički ecu , to radi i MegaJolt , sa tim što ovaj drugi može da se mapira u realnom vremenu .
Ne razumem potrebu da se uradi nešto što je već neko drugi odradio , a i to je jeftinije nego da se odradi jedan ovakav projekat .
Sve i da se napravi ploča . poleme komponente , treba uraditi programski deo za mikrokontorler i neki iole kršten nečin za komunikaciju sa uređajem .
Još pride što je EDIS tehnologija od pre 20 godina madaje sistem komunikacije sa ECU prost .
Sve u svemu mnogo zahebancije za nešto što je na lošem motoru .

Btw , ako treba mogu da obezbedim 36-1 zupčanik za radilicu
Korisnikov avatar
Van

Postod rakica » Uto Okt 12, 2010 2:55 pm

Samu filozofiju komunikacije EDIS ECU ja poznajem. Neke BMW modele, od pere petnaestak godina, sa bosh ECU sam popravljao (menjao drajvere i kontrolere koji su mogli u Italiji da se kupe ). Ideja ugradnje EDIS-a i nezavisnog sistema kontrole predpaljenja je jednostavna pa sam hteo da cujem i misljenje ljudi koji su se tim "igrali". Znate, sve dobre ideje su u svojoj biti i jednostavne. Tako i ova ideja je jednostavna i primenjiva je u paru sa EDIS-om. Meni je u ovom trenutku bitno da pronadjem neki auto (npr fiesta, orion ili sierra) koji su EDIS imali ugradjen na kakvom short placu pa da kupim delove za sklapanje.
Rakica
Korisnikov avatar
rakica

Ford capri 1969

Postod Predrag067 » Pet Jan 08, 2016 12:08 pm

pozdrav svima. ja sam bivsi vlasnik ford caprija 1969 g .80 sam kupio ford capri 69 u zrenjaninu od 1 vlasnika.posle ostavinske rasprave.bio je u mom vlasnistvu oko 10 g.za to vreme dobrog sluzenja uradjena mu je limarija farbanje i mini generajka.bio je moj ponos i dika jednu deceniju.pred kraj sam umesto pravih belih guma ,umesto njih ofarbao obicne. izgledao je stvarno mocno sa ovim gumama svetlo plave boje ipuno hroma-.posto sam 90 pravio kucu na moju zalost morao sam da ga prodam .prodat je u novom sadu starijem bracnom paru .oni su ga ubrzo prodali jednom gospodinu u novom sadu.o njemu jedino znam da voli oldtajmere i da ima ergelu konja. jako bih voleo da znam gde je moj ljubimac. ako ima neko da mi pomogne neka se javi .unapred hvala svima koji vole stare automobile. :thumbup: :thumbup:
Korisnikov avatar
Predrag067

Pridružio se: Pet Jan 08, 2016 11:47 am

Postod BgdChb » Sub Jan 09, 2016 9:13 pm

Pozdrav.. :wave:

Otvorite novu temu, ova je bajata :)
Pa ako imate neku sliku iz tog perioda ubacite, mozda ga neko prepozna!
Korisnikov avatar
BgdChb

Pridružio se: Pon Okt 10, 2011 2:08 pm
Oldtajmer: Ford Capri Mk1 1600

Povratak na Ford [DE]