Zastava 101 Super 1979

Zastava 101 Super 1979

Postod V Z-101 » Uto Nov 01, 2016 6:19 pm

Pozdrav forumaši!

Prije nekih mjesec i pol dana sam postao vlasnik plave Zastave 101 Super iz 1979. Iako je bilo nekih nedoumica oko toga jeli 1300 ili 1100 ccm( bivši vlasnik me je uvjeravao da je Special, ja sam tvrdio da je Super na osnovu detalja samog auta), na kraju se ispostavilo da je to ipak model Super sa 1100 ccm, dvogrlim karburatorom, 4-2-1 granom i 64 ks.
Priča ide ovako...vidio sam ga u oglasniku prije cca 2 mjeseca. Zainteresiralo me je to što se prodavao kao model 1300, otišao sam ga vidjeti, vidio da auto, iako malo zapušten jer nije bio registriran i vožen godinu dana, ima potencijala i što je (meni osobno) najbitnije, ima sve što model Super treba imati tvornički ugrađeno od opreme. Bio je u voznom stanju, upalio je bez problema, imao je potreban zvuk i snagu :) i nekako mi je bilo žao da ga kupi netko tko u njemu vidi samo stojadina s kukom, a ne zna da je ovo ustvari dosta rijedak model. Osobno sam prateći regijonalne oglasnike zadnjih 4-5 godina naišao samo na jednog, ajmo reći tvorničkog, ali je imao ugrađen plin. Prodavao se negdje u Rumi, čini mi se... na najvećem hrvatskom oglasniku nisam vidio niti jednog prije ovoga...

Imao je neke detalje koji meni osobno nisu po volji, pa sam ih poskidao. Usisnike, blaterice, kuka, vunene presvlake, očistio sam ga i ispolirao, original felge ću dati prefarbati u originalnu srebrnu boju, a trenutno se vozi na točkovima od Stylisha. Kad smo već kod nadimka...s obzirom da je dobio ovu tablicu OS 158 LI, OS-LI me nekako asociralo na Bruce Leea...pa sam nebudi lijen otišao na Google prevoditelj da vidim ima li "LI" kakvo značenje na kineskom. I ima! LI=ŠLJIVA :D :D Pošto je plave boje, moj OS-LI je prikladno Osječka šljiva :D :D
Da vidite kakav je bio prije....

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

...i kako izgleda danas...

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Ono što je karakteristično za model Super su sivo-srebrna instrument tabla, volan manjeg promjera sa znakom "Z" na tasteru sirene, pilot sjedišta sa integriranim naslonom za glavu, nema bočne lajsne po bokovima kao Confort i Special, vanjsko ogledalo je crne boje, ima grijač stražnjeg stakla, upaljač...
Poslednji put menjao V Z-101 dana Pon Mar 13, 2017 9:05 pm, izmenjena samo jedanput
Korisnikov avatar
V Z-101

Pridružio se: Sub Jun 22, 2013 3:48 pm
Oldtajmer: Z-101

Re: Zastava 101 Super 1979

Postod Sasha » Sre Nov 02, 2016 12:57 pm

:thumbup:
Korisnikov avatar
Sasha

Pridružio se: Uto Apr 07, 2009 11:24 pm
Oldtajmer: .....................................
1972. Gt 1600 Junior
1974. Alfa Romeo Bertone Gtv 2.0
1982. Alfa Romeo Gtv 3.0 v6
1985. Alfa Romeo Gtv 2.0

Postod V Z-101 » Ned Nov 20, 2016 11:51 am

Felge na kojima je došao su bile prefarbane u crno pa sam ih dao ispjeskariti....isto i retrovizor. Kupio sam lak i gumene rukavice, malo truda i rada u subotnje poslijepodne i onda to izgleda ovako...i još sam ih malo zapekao u rerni :)

Slika
Slika
Slika
Slika

...nabavio sam i nove ratkape

Slika

...osvježena boja na retrovizoru

Slika
Poslednji put menjao V Z-101 dana Pon Mar 13, 2017 9:09 pm, izmenjena samo jedanput
Korisnikov avatar
V Z-101

Postod Dfast » Ned Nov 20, 2016 2:44 pm

Odlicno, ovakve primerke zaista treba sacuvati jer ih zaista vise nema.
Ne znam zasto, ali svi ovi "kecevi" u nekim poznim godinama deluju uvijeno i iskrivljeno. Verovatno i zbog svih tih sitnih cukanja i tovarenja tokom godina, obicno izgledaju tako da nijedna vrata vise ne stoje kako treba, hauba i peta vrata isto uvucena ili izvucena. Ovo vazi uopsteno sto se tice "stojadina" ali ja bih i ovaj primerak prvo vratio u liniju kako kazu, poravnao sve zazore na karoseriji, zatim ga postavio na pravu fabricku visinu a onda sve redom polako prema originalnom stanju.
U svakom slucaju Osjecka sljiva ima puno potencijala da postane pravi plavi safir.
Korisnikov avatar
Dfast

Pridružio se: Sre Avg 28, 2013 1:02 pm
Oldtajmer: Mahindra CJ3-b 1968
Gpw 1945

Postod Danilo Vuković » Sre Jan 11, 2017 9:55 pm

.
Poslednji put menjao Danilo Vuković dana Pet Jan 13, 2017 7:53 pm, izmenjena samo jedanput
Korisnikov avatar
Danilo Vuković

Pridružio se: Sre Jan 04, 2017 7:16 pm
Oldtajmer: Zastava 101 Special

Postod UmetnostNaTockovima » Čet Jan 12, 2017 5:28 pm

Odličan auto za početak radova, dobra osnova, samo pogledaj zazore između haube i desnog krila, te između desnog krila i vrata, deluju uvećano na slici. Enterijer deluje originalno, no valjalo bi naći platno slične/iste mustre i zameniti tapacir na sedištima koji je oštećen... Ili nađi devojku koja ima kaput sa sličnom mustrom pa je stavi da sedi na suvozačkom sedištu, da se ne primeti, a i ti nabavi jedan xaxaxax.
Neka ti je alal sa restauracijom i mnogo kilometara čistog uživanja ti želim. Drago mi je da vidim da još ima fanatika za domaće automobile. Meni je Zastava 1300 jedan od automobila snova, i to boje bele kafe sa bordo enterijerom, kakav moja prijateljica i bivša cimerka Staša pamti iz detinjstva i o kojem ima tonu romantičnih priča...
P.S. Jel imaš možda negde ili možeš da uslikaš celu šalt tablu od ovoga i od stylish-a, ovako kako je vozač vidi, nigde ne mogu da nađem lepe slike enterijera od 101 iz valjanog ugla, samo ovu koja izgleda kao izvađena iz turšije...
Slika
Izradjujem crteze vaseg ili automobila iz vasih snova po narudzbini. Kontakt u inbox!
Korisnikov avatar
UmetnostNaTockovima

Pridružio se: Sre Dec 23, 2015 8:18 pm
Oldtajmer: Trenutno nemam vozilo u vlasnistvu, automobili snova -1959 Cadillac Series 62 Convertible i 1955-58 Bel Air

Postod V Z-101 » Pon Mar 13, 2017 9:00 pm

Prije svega, hvala na pohvali :) Što se tiče kaputa, bio sam zimus u iskušenju da kupim jedan iz second hand shopa, pa ga razrežem i zakrpam sjedala :D isti je dezen, samo nije bio ovako sitan kao na sjedalima pa sam odustao :D :D

Tijekom zime sam sakupio novih dijelova koje sam dao ugraditi u njega, ima tu svega...stražnje glavčine, komplet amortizeri prednji i stražnji, ramena, sanjke, gumice balans štange, ugrađene maglenke, repariran karburator, podešena geometrija...uglavnom, sad je to po ponašanju drugi auto...a ove maglenke iz DDR-a...svijetle kao da su relijaške, Švabo je Švabo, makar i istočni :D :D ...jedino što ne paše je ručica mjenjača koju sam nabavio, nije za ovaj model :(

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Probna vožnja je pala u subotu, bili smo do Pečuha i nazad ( to je oko 180 km) koje je odradio bez greške. FIAT prede i karakteristično zviždi kao nov :thumbup:

Slika

...a evo i unutrašnjost kako je vidi sretni i zadovoljni vozač :D :D

Slikaimage upload
Korisnikov avatar
V Z-101

Postod V Z-101 » Čet Apr 06, 2017 7:30 pm

Uglancani uživamo u proljeću...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Korisnikov avatar
V Z-101

Postod Saleksandar » Čet Apr 06, 2017 11:15 pm

:thumbup: :thumbup: :D
BMW 700.
Korisnikov avatar
Saleksandar

Pridružio se: Pet Mar 24, 2017 6:11 pm

Postod V Z-101 » Ned Apr 23, 2017 3:57 pm

Pošto vozi i radi bez greške, zaslužio je da se druži sa vršnjacima na izložbi u Našicama ;D ;D

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

windows 7 screen shot
Korisnikov avatar
V Z-101