Zastava 750 1976 - Xantian

Zastava 750 1976 - Xantian

Postod Xantian » Sre Feb 01, 2017 1:30 pm

A ovako je sve pocelo...

Prosle godine u periodu septembar-oktobar otvaram garazu u koju niko nije usao 30ak godina.
Znao sam da je unutra parkiran babin Fica ali sam strepeo u kakvom je stanju posto ga nikad nisam video ( Ja sam rodjen 1993 a garaza nije otvarana recimo od 1990/91)

Za sve ove godine je bilo u planu da krenem sa obnovom ali nikako od obaveza da stignem ni da otvorim garazu.
Elem, Fica je 1976 godiste. Kupljen pred kraj 1977 na licitaciji od SUPa u Rumi i od tada je u mojoj porodici - vozila ga je iskljucivo moja baba.
Presao je cirka 19 hiljada...

Otvorena garaza i otkrivena cirada. Zatekao sam ovo ( hauba je bila zatvorena :) ).

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

1983/84 baba pri ulasku u tadasnje dvoriste kaci krilom o zid gde je pricinjena manja steta ali deda odlucuje da kupi komplet novu skoljku te iz Sombora 1985/86 stize crvena skoljka (stara je bila plavo-bela).
I dan danas posedujem i staru skoljku koja i pored toga sto je stajala u garazi ipak nije sacuvana kao ova ( ta garaza je losijeg stanja)

Ono sto sam uspeo da vidim je da je kompletan prednji i zadnji trap sa kocionim sistemom stavljen nov kao i set kvacila. Deda je bio vojno lice i nije imao previse znanja a tada podaci nisu bili dostupni kao danas a posto je sve radio sam ceo proces nije ni zavrsen do kraja.
Skoljka je kompletno zasticena necim crnim i nema nigde korozije jer ova skoljka jos uvek nije videla kisu.

Baba je fala Bogu jos ziva te sam uspeo da uradim "kupoprodaju" pa sam sa tim miran i ostaje samo rega kad bude gotov.

Posto sam student i imam vremena samo vikendom i to ne svakim neko vreme sam mucio muku da ga upalim ne razmisljajuci da je za sve kriv alnaser koji je bio polovicno ispravan, vrteo je ali izgleda ne dovoljnim obrtajima. Nakon njegovog servisa Fica je upalio kao da je ugasen pre 3 min.
Imao sam srece sto je deda znajuci da nece tako brzo uspeti da ga zavrsi sipao dosta vise ulja , prakticno je konzervirao motor (sreca pa sam i ja to video pa prilikom starta nije napravljena steta - ispustio sam visak)

U medjuvremenu nisam stigao Bog zna sta da uradim jer je dosla zima ali od proleca planiram ofanzivu 8-)
Zimu sam iskoristio da navucem sto vise rezervnih delova i delova koji mi nedostaju pa da na prolece mogu bezbrizno da krenem.

Ono sto sam uradio je:
Izmerio sam mu kompresiju i ima u sva cetiri cilindra nesto sitno preko 7,5.
Sipao kocionu tecnost (sistem nov - bio prazan) i izluftirao kocnice.
U kucnoj varijanti sam ocistio i podesio jedan karb koji sam kupio, identican mom koji ce posluziti samo da bude na kolima dok se moj ne odradi kako treba ultrazvucno.

Slika
Slika
Slika

Ugradio sam neke stvari na njega koje nisu bile i dok je jos bilo lepih dana u decembru ga isterao i provozao po dvoristu zgrade.

Slika
Slika

Za sada toliko :wave:
Korisnikov avatar
Xantian

Pridružio se: Sre Feb 01, 2017 11:28 am
Oldtajmer: Zastava 750 1976

Re: Zastava 750 1976 - Xantian

Postod mikicak » Pet Feb 03, 2017 11:16 am

-lepo ocuvan,da se lepo i dugo cuvate i vozite i da ti je baba jos dugo ziva i zdrava.mozda u nekoj trcoj garazi ima jos nesto ovako ocuvano. :thumbup: :clap:
Korisnikov avatar
mikicak

Pridružio se: Pet Dec 31, 2010 10:40 am

Postod Xantian » Pet Feb 03, 2017 11:55 am

Hvala za zelje ;) :thumbup:
U istinu, postoji i treca garaza :D
U njoj se nalazi dedin limun zuti Fiat 125p kojeg je kupio novog, 76 ili 78 godiste. Jos u to vreme kad ovde vecina nije znala za TNG on ga je ugradio u Italiji.
Nazalost, toj garazi je vremenom pao zid ispred prednjeg dela auta na spoljnu stranu i tuda je bio izlozen atmosverskim padavinama dugi niz godina pa ga je uhvatila korozija na par mesta.
Mozda bih i uzeo da ga sredjujem da deda nije izgubio papire. U medjuvremenu je umro :(

Ono sto znam je da je autu uradjena generalna u tada nekom od ovlascenih servisa u BGu, doteran je do Rume i parkiran u garazu odakle nikad vise nije isterivan.
Prakticno je posle generalne presao samo kilometrazu od BGa do Rume.

Sa izgubljenom saobracajnom su izgubljeni i papiri od Adria kamp kucice koju je takodje kupio novu, vucena svega 4 puta na more.
S obzirom na sve to, odlucio sam da cu ih staviti u oglase pa mozda neko uzme za delove.
Korisnikov avatar
Xantian

Postod Xantian » Pet Okt 20, 2017 12:42 pm

Neko vreme me nije bilo na ovom forumu. Svasta nesto sam uradio do sada ali jos nije registrovan, nadam se da cu i to odraditi do kraja Novembra.

Sipano je novo ulje i antifriz...

Slika
Slika

Zamenjena je dotrajala sajla poluge ler gasa i sajla gasa kao i filter vazduha...

Slika
Slika

Sredjen plovak i rezervoar...

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Auto je imao problem sa trzanjem kada se krece pa je zamenjeno sve sto je moglo imati uticaja a na kraju se ispostavilo da je bila otpustena travezna...
Ti trzaji su pokidali nosace menjaca, potrosili cetvrtke na poluosovinama i nutove na prirubnicama
Slika
Slika
Slika

Ugradjene zute sijalice...

Slika
Slika
Slika

Sredjene felne i napokon kompletirane 4 solidne ratkapne i 4 dobre TG505 gume

Slika
Slika

Od vise komada je sastavljen jedan razvodnik, stari je imao ostecenje pored koga je auto ipak dobro radio

Slika
Slika
Slika

Kupljeni su i novi kablovi, svecice, kapa i ruka a kasnije je i dodatno sredjen motorni prostor i gepek sto se ne vidi na slikama.

Slika

Odradjen je servis prednjih i zadnjih kocnica, ni jedan tocak nije valjao...

Slika
Slika
Slika
Slika\

Nabavljen je novi auspuh

Slika

Ugradjen ociscen karburator

Slika

Izmenjeni su i neki detalji...

Slika

Nabavljeni talbot bulett retrovizori i jos dva para felni od 13"

Slika
Slika
Slika

A odradjeni su i novi tapaciri i police (zadnja je u procesu izrade). Stari su bili jednostavnije izrade i poiskrivljivani od vlage. Nabavljena je plastika izmedju sedista...

Slika
Slika
Slika
Slika

Trenutno je isporucen limaru odnosno lakireru da ga spremi za zimu i da ugradi pojaseve :)
Korisnikov avatar
Xantian

Postod Kabe » Čet Okt 26, 2017 10:07 am

Bravo! :)
ОПРЕМ ДОБРО!!
Korisnikov avatar
Kabe

Pridružio se: Čet Jul 16, 2009 2:52 pm
Oldtajmer: Honda Civic EJ6

Postod Rekord E1 » Čet Okt 26, 2017 4:33 pm

Sve pohvale za radove,ali sto nisotek,pored toliko kvalitetnijih ulja? :crazy:
Korisnikov avatar
Rekord E1

Pridružio se: Sre Jan 22, 2014 8:25 pm
Oldtajmer: Opel Rekord E1
Opel Commodore C

Postod Sale NS » Pon Jan 15, 2018 1:55 am

Ficoni je fantastican!!! :clap:
Svaka cast na radovima, nije trebalo mnogo da zasija, odlican primerak!
Every single day, from dawn till dusk, you a find things to touch the heart and soul..Bmw A Way Of Life.
Korisnikov avatar
Sale NS

Pridružio se: Pon Okt 05, 2009 9:54 pm

Postod Xantian » Pon Jan 15, 2018 2:49 am

Evo me opet nakon manje pauze :wave:
Hvala za pohvale :thumbup:
Da odgovorim prvo zasto Nisotek. Imam drugara koji je tehnolog i drzi naftne derivate, maziva i ulja u malom prstu pa za sve sto mi nije jasno pitam njega.
Ovo ulje je Nisotecovo najjeftinije ulje i samim tim najlosijeg kvaliteta. Namera mi je bila da ga iskoristim samo u svrhu "pranja" motora od 30togodisnjeg ulja koje je bilo u njemu. Za tako nesto je i vise nego dobro. Ako gledamo sa tehnoloske strane, on mi je rekao da je to ulje nista manjeg kvaliteta nego ulje koje je islo u prvu ugradnju.
Sa sledecom zamenom ide kvalitetnije ulje ali ne pod moranjem i drugog proizvodjaca, mozda bas bude opet Nisotec jer po njegovim recima jedino za njhova ulja kao domaca znam sta kupujem. Nezavisno od toga sam dobio njegove garancije da njihova ulja nisu loseg kvaliteta.

Fica je registrovan 10.11.2017. Tehnicki je prosao na totalno random mestu bez ikakve protekcije. Dobijene su obicne tablice i vec dugo cekam posebnu kockastu iliti "dzip" tablicu.

Slika

Pre registracije je oteran na sitne intervenije oko limarije, tacnije odradjeno je masinsko poliranje, ojacani su nosaci za dizalicu, ugradjeni pojasevi, i popravljen oljuskani deo farbe u levom cosku ispod prednjeg branika. Jedna slika pre poliranje pored francuske grdosije

Slika

Kod ujaka je vazda zanimljivo u radionici bilo, skupila se stara garda. Buba je vrhunski sredjena a mini je platio danak neiskusnih limara pa je ujak umesto da ga samo ofarba primoran da sve radi iz pocetka...

Slika
Slika
Slika
Slika

U medjuvremenu je zamenjeno i menjacko ulje i ustanovio sam da je falilo preko litru ulja. Stigle su i felne sa peskarenja i cekaju dalje sredjivanje.

Slika

U kratkom vremenskom periodu sam naisao na dva kompleta odlicno ocuvanih Carello maglenki

Slika
Slika
Slika

Zavrseni su jos neki detalji kao sto je ova dodatna polica sa zvucnicima. Trenutna ozvuka ce posluziti za prvo vreme.

Slika

Ugradjene su maglenke i staro Saturnus rikverc svetlo, odradjena je zvucna izolacija i delimicno je istapaciran pod, ostatak ide kad prodje lose vreme jer sam odabrao boju neba a to je bez koji ne trpi blato i prljavstinu.

Ovako sad izgleda nakon svih tih intervencija i nakon blagog masinskog poliranja. U maglenkama su u medjuvremenu zamenjene sijalice i stavljene su zute.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Korisnikov avatar
Xantian

Povratak na Automobili članova